Lasy Państwowe – Skarb narodowy

0
772
views

Zasoby drewna, których wartość jest szacowana na ponad 300 mld zł, 6 mld zł przychodów, miliard złotych na inwestycje rocznie, przeszło 2 mld zł nadwyżki finansowej zgromadzonej przez ostatnie lata, niewielkie zadłużenie, niemal monopolistyczna pozycja rynkowa.

Oto Lasy Państwowe, największe przedsiębiorstwo leśne w całej UE.
Przedsiębiorstwo, mimo tak imponujących parametrów, budzi sporo kontrowersji. Najpoważniejszy zarzut wobec niego brzmi: przez Lasy Państwowe w Polsce drewno drożeje dużo szybciej niż wskaźnik inflacji i kosztuje już tyle, ile w dużo bogatszych od nas krajach: Niemczech, Austrii, Szwecji czy Finlandii. Czy ów zarzut jest prawdziwy?

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządzające 7,6 mln ha lasów (co stanowi 1/4 powierzchni Polski), to unikatowy twór gospodarczo-prawny, "państwowa jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej", która jako taka nie płaci podatku CIT. Z jednej strony podlega nadzorowi rządu, ale z drugiej jest autonomiczna finansowo i wypracowywany zysk zachowuje dla siebie. Czyli państwo nie pobiera od niej dywidendy.
Znakomita kondycja

Chodzi o niemałe pieniądze, bo np. w zeszłym roku Lasy Państwowe miały 367 mln zł zysku netto. Dzięki temu, że mogą zatrzymywać cały zysk, udało im się zgromadzić przez ostatnie lata ponad 2 mld nadwyżki finansowej, którą lokują w różne instrumenty finansowe.

 

Więcej na: www.obserwatorfinansowy.pl