Zmiana tras na Białołęce

0
841
views

Nastąpi reorganizacja ruchu na Białołęce: po peryferiach pojedziemy autobusem, a do centrum pociągiem.

Zmiany tras na prawym brzegu Wisły wejdą w życie po otwarciu wiaduktów nad torami modernizowanej od długiego czasu linii kolejowej Warszawa – Gdańsk. Do tej pory z tymi zmianami czekał Zarząd Transportu Miejskiego.

– Bezkolizyjne przejazdy w Płudach i Choszczówce są wreszcie gotowe, po ośmiu miesiącach opóźnienia – informuje Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwestycji w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. W ciągu kilku dni ma zostać złożony wniosek o dopuszczenie wiaduktów do użytkowania. – Wiele wskazuje na to, że będzie można tamtędy przejechać pod koniec sierpnia – dodaje Dutkiewicz.

Powstaną przede wszystkim nowe trasy autobusów, a także znikną stare. Z pętli Żerań FSO zostaną wycofane: linia 133 na Choszczówkę i 152 do Białołęki Dworskiej. Obie dojadą do pętli Tarchomin, skąd można przesiąść się do autobusów w kierunku metra.

ZTM chce dodatkowo przedłużyć trasę linii 176 do stacji na osiedlu w Choszczówce, linia ta pojedzie od 3 września na praski pl. Hallera.

Na czas budowy wiaduktów uruchomiono linie 214 (Nowodwory – PKP Płudy), ona przestanie kursować po przeprowadzeniu zmian przez ZTM. Po wakacjach zostaną zawieszone także linie ekspresowe E-4 i E-8 z Tarchomina i Nowodworów.

Według planów reorganizacji tras Zarząd Transportu Miejskiego planuje usprawnić dojazd do metra z południowego Żoliborza. We wrześniu ma tam powstać nowa linia do północnego wyjścia ze stacji Dworzec Gdański od strony ul. Kokarda. Chcemy, żeby stąd małe autobusy kursowały do nowych osiedli – komentuje Szymon Milc, który odpowiada za projekt w ZTM.

W projekcie znajduje się również pomysł zawrotki dla autobusów pod nowym wiaduktem przy Dworcu Gdańskim, żeby utworzyć kilkanaście miejsc parkingowych dla osób przesiadających się z metra.

Na razie zostanie trasa dojeżdżającej do Arkadii linii 205, ale prawdopodobnie po rozpoczęciu przebudowy Trasy AK, czekają ją zmiany.

Agnieszka Przedpełska