Duże miasta oferują wyższe zarobki, ale i droższe życie

0
785
views

Duże miasta zwiększają szanse na wyższą pensję. Często jednak życie w nich jest dużo droższe niż w mniejszych miejscowościach. Tak niewątpliwie jest w stolicy. Zarówno średnia pensja, jak i koszty utrzymania w Warszawie są 20–30 proc. wyższe niż w innych miastach.

– Zarobki w Warszawie są najwyższe. Średnie wynagrodzenie to ok. 5 tys. zł i jest zdecydowanie największe spośród wszystkich miast. Ale w innych większych miastach, jak Kraków, Poznań czy Wrocław zarobki również są wyższe niż w mniejszych miastach województwa i oscylują około 4 tys. zł – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Diana Turek z firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

Przeprowadzka do większego miasta i wyższa pensja wcale nie muszą oznaczać poprawienia sytuacji finansowej i standardu życia. Proporcjonalnie rosną bowiem koszty utrzymania.

– W Warszawie to są najwyższe kwoty – mówi Diana Turek. – W pozostałych dużych miastach są one niższe o 20–30 proc., ale również wysokie. Jeżeli chcemy się przenieść z małej miejscowości bądź z wioski do dużego miasta, to trzeba mieć świadomość, że wydatki na życie będą zdecydowanie wyższe.

Zdaniem ekspertki, różnice w cenach żywności, na którą przeznaczamy 25 proc. naszej pensji, nie powinny być odczuwalne, kiedy przenosimy się z jednego dużego miasta do drugiego.

– Wówczas to będą raczej koszty stałe. Ale podejmując decyzję warto zorientować się, jakie są koszty najmu mieszkań, zakupu mieszkań oraz koszty różnego rodzaju usług i ochrony zdrowia, bo one też są wyższe w większych miastach – podkreśla Diana Turek.

Tym bardziej, że koszty związane z użytkowaniem mieszkań i korzystanie z nośników energii stanowią dziś średnio ok. 1/5 procent naszych miesięcznych wydatków, zajmując drugie miejsce, po wydatkach na żywność.

Z analizy firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najdroższe lokale są w Warszawie i Krakowie, gdzie ceny za m2 kształtują się odpowiednio na poziomie 8,7 tys. zł i 7,1 tys. zł. W Katowicach i Łodzi mieszkania są ponad dwukrotnie tańsze niż w stolicy. Podobne różnice widać w ofertach wynajmu mieszkań.

Województwo mazowieckie przoduje też w wysokich cenach paliw i transportu miejskiego, co ma również kluczowe znaczenie dla decyzji o przeprowadzce. Na ten cel przeznaczamy ok. 10 proc. naszych miesięcznych wydatków.

Zdaniem Diany Turek, przed podjęciem takiej decyzji, powinniśmy przeanalizować, czy nowe wynagrodzenie jest proporcjonalne w stosunku do tego, o ile wyższe będą koszty życia. Poza porównaniem tych dwóch aspektów ważne jest również zapoznanie się z sytuacją na rynku pracy w danym mieście.

– Warto sprawić, jakie są zarobki w danej miejscowości, to po pierwsze – mówi ekspert firmy Sedlak & Sedlak. – Poza tym, warto przeanalizować, czy w naszym zawodzie i w naszej branży znajdziemy zatrudnienie w mieście, które sobie wybierzemy.

Newseria