Cztery kąty dla młodych Polaków

0
1310
views

Własne cztery kąty to dla młodego człowieka symbol dorosłości i samodzielności, a jednocześnie czynnik sprzyjający zakładaniu własnej rodziny. Ci, którym udało się kupić własne mieszkanie, to prawdziwi szczęściarze.

Jest ich jednak coraz mniej, zaś młodych ludzi mieszkających kątem u rodziców przybywa z każdym rokiem. Na szczęście i dla nich pojawia się szansa na własne cztery kąty. Dla tych, dla których wcześniej zakup własnego mieszkania był czymś niemożliwym, przygotowano program „Mieszkania dla młodych”, który ma zastąpić realizowany do końca 2012 roku projekt „Rodzina na Swoim”. 

Dla kogo mieszkanie?
Projekt „Mieszkania dla młodych” skierowany jest do młodych osób, którym marzy się małe, za to własne mieszkanko. Z pomocy mogą skorzystać ci, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Dotyczy to zarówno młodych rodzin, które korzystają z pomocy krewnych i mieszkają pod ich dachem, jak i młodych rodziców samotnie wychowujących dzieci. Sporą nowością w tym programie jest skierowanie pomocy również do młodych, samotnych osób, które z założeniem rodziny oraz zawarciem małżeństwa chcą poczekać do czasu, gdy będą mogli zapewnić swym najbliższym godne warunki życiowe. 

Jak to działa? 
W przeciwieństwie do programu „Rodzina na Swoim”, w którym można było korzystać z dopłat do raty kredytowej przez osiem lat, w tym projekcie przewidywana jest jednorazowa dopłata, która jednak przynosi wiele korzyści: zwiększa zdolność kredytową młodych osób zainteresowanych kupnem własnego mieszkania i obniża kolejne raty kredytu. Projekt ten ma dodatkowo zachęcać młodych właścicieli lokali do zakładania rodzin. Ci, którzy doczekają się potomstwa w ciągu pięciu lat od zakupu, mogą liczyć na kolejne, atrakcyjne dopłaty. W przeciwieństwie do swego poprzednika, nowy projekt nie obejmuje zakupu domów lub działek budowlanych, a ogranicza się jedynie do mieszkań o powierzchni do 75 metrów kwadratowych.

Te ograniczenia z punktu widzenia specjalistów zajmujących się rynkiem nieruchomości wywołują na chwilę obecną najwięcej emocji i obaw. Czy są one uzasadnione? Odpowiedź na to pytanie przyniosą najbliższe miesiące.

 

pl