85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę

1
641
views

Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego – wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem.

 Dlatego obie te instytucje proponują zmiany w prawie mające upowszechnić IKZE. Opierając się tylko na obowiązkowych składkach emerytalnych każdy Polak osiągnie na emeryturze zaledwie 30 proc. swoich zarobków.
Badanie Millward Brown wskazuje, że zaledwie kilka procent Polaków odkłada na emeryturę, a nasza wiedza na temat form oszczędzania jest znikoma.

– Jedynie 15 proc. oszczędza na emeryturę. Osoby, które decydują się to robić, najczęściej wybierają prywatne ubezpieczenia o charakterze oszczędnościowym, inwestycyjnym. Robi tak 59 proc. osób, które oszczędzają, co oznacza, że są to ubezpieczenia o bardzo dużym znaczeniu społecznym i trzeba podejmować działania, aby te ubezpieczenia w Polsce się rozwijały – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Tarczyński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.
 
Z badania wynika, że jedynie 2 proc. badanych oszczędza na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ponad 90 proc. Polaków w ogóle nie wie, na czym polega ta forma oszczędzania.

Brak tzw.  wolnych funduszy w naszych kieszeniach jest zapewne jednym z głównych powodów takiej sytuacji.

 

Dla ZielonyDziennik.pl, Newseria

1 KOMENTARZ

  1. mam pytanie? czemu wasze artykuły sa tak oderwane od rzeczywistosci? zdecydowna wiekszosc polaków nie oszczedza nie mysli o tym bo ich na to nie stac. Zyja z ledwoscia od 10 do 10 jak zwykle bajki same w tym dzienniku…no coz moze to ma byc taki kontrowersyjny styl który przyciaga takich komentatorów jak ja?