Nowe dane GUS o aktualnym bezrobociu

0
733
views

Bezrobocie – po trzech miesiącach stabilizacji na poziomie 13 procent – wzrosło w listopadzie do 13,2 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są zgodne z oczekiwaniami. Mocno zaskoczyła natomiast sprzedaż detaliczna.

Dane z rynku pracy są zgodne z, zaprezentowanymi przed dwoma tygodniami, szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 9 grudnia resort poinformował, że stopa bezrobocia do końca listopada wzrosła w Polsce z 13 do 13,2 procent.

Bezrobocie w listopadzie było wyższe niż przed rokiem. Bez pracy jest 2 miliony 116 tysięcy osób, czyli o ponad 50 tysięcy więcej niż w listopadzie 2012 roku.

Zobacz, jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniało się bezrobocie

To jednak dobry wynik, tym bardziej, że zakończyły się już prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie,ogrodnictwie – mówi IAR Jacek Brzozowski z organizacji Pracodawcy RP.

Według Jacka Brzozowskiego należy się spodziewać, że pracodawcy zaczną tworzyć nowe miejsca pracy. Wcześniej minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz mówił, że wzrost bezrobocia w listopadzie był znacząco niższy niż rok temu.

Dane o bezrobociu za listopad zaprzeczają czarnym prognozom niektórych ekspertów, którzy twierdzili, że pod koniec roku bezrobocie przekroczy 14 procent. Według Jacka Brzozowskiego z pewnością tak się nie stanie.

Analityk domu maklerskiego Xelion Piotr Kuczyński podkreśla, że dane dotyczące bezrobocia należy ocenić pozytywnie. Ekspert przyznaje, że sam wynik powyżej 13 procent oznacza, że bezrobocie jest wysokie, ale jego zdaniem w listopadzie mogło być o wiele gorzej. Piotr Kuczyński dodaje, że bezrobocie rośnie powoli między innymi dzięki dobrej pogodzie, która pozwala na kontynuowanie prac budowlanych.

Rozmówca IAR przyznaje, że w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna być stabilna. Na znaczący spadek bezrobocia nie ma szans, ponieważ nasza gospodarka rozwija się zbyt wolno. Aby sytuacja na rynku pracy się poprawiła, wzrost gospodarczy musiałby przekroczyć przynajmniej 4 procent. Na taki wynik, w opinii rozmówcy IAR, mamy szansę w drugiej połowie przyszłego roku.

W ubiegłym miesiącu najwyższy wskaźnik bezrobocia (21,1 procent) odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce (9,5 procent) oraz w województwie mazowieckim (11 procent).
Jak ze sprzedażą?

Tradycyjnie, razem z danymi o bezrobociu GUS podał najnowsze dane o sprzedaży detalicznej. Ta w ujęciu rocznym wzrosła w listopadzie o 3,8 procent. To duże zaskoczenie, bowiem analitycy oczekiwali, że sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 3,1 procent.

 

money.pl