Odkryto zasoby wody "pitnej" pod oceanem

0
666
views

Naukowcy z National Centre for Groundwater Research and Training oraz Flinders University donieśli o odkryciu ogromnych rezerw słodkiej wody znajdującej się pod oceanem w okolicach Australii. Szacowane zasoby mają wynosić pół miliona kilometrów sześciennych.

 

Woda zachowana w warstwach nośnych pod oceanem obejmuje szelfy kontynentalne Australii, Chin, Ameryki Północnej i Afryki Południowej. Według badaczy z NCGRT i Flinders University odkryte ogromne pokłady wody mają na tyle niski stopień zasolenia, że mogą być przetworzone na wodę pitną.

„Te zasoby są stukrotnie większe od ilości wody pobranej z planety w ciągu ostatniego stulecia, od 1900 roku. – stwierdził dr. Vincent Post, główny badacz – Nasze odkrycie pokazuje, że świeże i słonawe zbiorniki wodne znajdujące się poniżej dna morskiego to dość powszechne zjawisko”.

Sam proces trwał setki tysięcy lat, gdy poziom oceanu był dużo niższy i podczas deszczów woda zbierała się na obszarach lądowych. Później (około 20000 lat temu) doszło do topienia lodowców na biegunach i podnoszenia poziomu oceanów, jednak słonawe zbiorniki wodne zostały odizolowane od wody morskiej poprzez gromadzenie się osadów.

Aby uzyskać dostęp do wody niezbędne niezbędne są wiercenia i wykorzystanie platform wiertniczych. To oczywiście dość kosztowne przedsięwzięcie, jednak odsalanie takiej wody spod powierzchni oceanu wymaga dużo mniejszych nakładów energii od odsalania wody morskiej. Podczas prób dostania się do zbiornika dodatkowo zachodzi ryzyko zanieczyszczenia wody i na to inżynierowie również będą musieli zwrócić baczną uwagę.

 

maxmania.pl