Windy w Miejskiego Budynku Jutra 2030

0
1190
views

Miejski Budynek Jutra 2030, powstający na warszawskim Żoliborzu zostanie wyposażony w windy OTIS. Wybór padł na tę firmę, z uwagi na fakt, że zastosowane w windach rozwiązania doskonale wpisują się w ideę zrównoważonego budownictwa, zgodnie z którą realizowana jest inwestycja. „Krasińskiego 41” to pierwszy w Polsce obiekt demonstracyjny, budowany według zasad, które będą powszechnie stosowane w naszym kraju po roku 2030.

 

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze OTIS przez FORT Development, dewelopera inwestycji, było ponad 160 letnie doświadczenie firmy oraz stosowane przez nią najwyższe standardy zarówno w obszarze ekologicznych rozwiązań, jak również jakość produktów i usług, która ma nie tylko zaspokajać potrzeby klientów, ale je przewyższać.

Propagowanie budownictwa zrównoważonego, którego zadaniem jest ograniczenie codziennego wpływu mieszkańców na środowisko naturalne oraz zredukowanie kosztów eksploatacji mieszkań to misja projektu Miejski Budynek Jutra 2030. „Na równi z misją stawiamy sobie za cel zapewnienie najwyższego komfortu i jakości życia mieszkańców naszej inwestycji, realizując ją według nowoczesnych standardów, które cechuje nacisk na rozwiązania proekologiczne oraz energooszczędność.” – powiedział Prezes FORT Development – Tomasz Jankowski.

 

W obszarze związanym z pionowym transportem wewnątrz inwestycji „Krasińskiego 41” firma OTIS zaoferowała szereg rozwiązań, które pozwalają realizować misję FORT Development. „Odpowiedzialność za otaczające nas środowisko to jeden z fundamentów filozofii OTIS. Naszym celem jest tworzenie rozwiązań dźwigowych, które pozwolą zapewnić „zieloną” przyszłość i będą wyznaczać nowe standardy dla technologii energooszczędnych w branży. Cieszymy się, że nasze rozwiązania zostały docenione przez FORT Development i znajdą zastosowanie w tym unikalnym na skalę Polski projekcie: Miejski Budynek Jutra 2030, którego obiektem demonstracyjnym jest inwestycja Krasińskiego 41” – powiedział Rafał Bonter, Dyrektor Działu Nowych Urządzeń, OTIS Sp. z o.o.

Filozofia dostawcy wind znalazła swoje odzwierciedlenie w serii OTIS GeN2TM, która zostanie zastosowana w inwestycji.

Windy OTIS GeN2TM nie generują szkodliwych odpadów zarówno w czasie eksploatacji jak i procesu produkcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań liniowych, stosowane w technologii GeN2TM płaskie pasy nośne oraz bezreduktorowa wciągarka z łożyskami o zamkniętej konstrukcji nie wymagają użycia oleju ani smarów, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na środowisko. W porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami windy GeN2TM są też do 50% bardziej wydajne energetycznie oraz zapewniają redukcję emisji CO2.

 

W skład standardowego systemu GeN2TM wchodzą między innymi: odzyskujący energię napęd ReGenTM, oświetlenie LED z funkcją automatycznego wyłączania oraz napęd w trybie czuwania stosowany w czasie kiedy winda jest nieużywana – wszystko po to, by znacząco zmniejszyć całkowite zapotrzebowanie na energię.

 

W systemie ReGenTM, gdy kabina jedzie w górę z małym obciążeniem lub zjeżdża w dół z dużym generowana jest energia. W przypadku konwencjonalnych systemów ta część energii zamieniana jest na ciepło i rozpraszana. Natomiast ReGenTM wykorzystuje ten nadmiar i ponownie wprowadzana do sieci elektrycznej budynku, tak by energia mogła być wykorzystana do zasilania oświetlenia kabiny, innych dźwigów lub pozostałych podłączonych do niej urządzeń. Napęd regeneracyjny dostarcza czystą energię z niskim poziomem zniekształceń, co powoduje zredukowanie „zanieczyszczenia” energii w instalacji budynku. Zmniejszone zużycie energii przekłada się bezpośrednio na oszczędności. Produkty OTIS z serii GeN2TM uzyskują najwyższą możliwą ocenę A (najmniej pobieranej energii) w klasyfikacji energetycznej VDI 4704.

 

Wyznaczając nowe proekologiczne standardy w branży dźwigowej, OTIS w 2013 roku wprowadził na rynek pionierskie rozwiązanie do budynków mieszkalnych – GeN2TM Switch. Nowy typ windy z rodziny GeN2TM stanowi przełom dzięki możliwości zasilania prądem jednofazowym. Dodatkowo GeN2TM Switch wyposażony jest w akumulator zapewniający działanie w przypadku przerw w zasilaniu, nawet do 100 cykli jazd oraz może być zasilany energią z odnawialnych źródeł.

 

System GeN2TM był projektowany z myślą o komforcie zarówno pasażerów jak i mieszkańców budynku, dlatego dogłębnej analizie poddane zostały wszystkie źródła hałasu i wibracji. W windach zastosowano rozwiązania wpływające na podwyższenie ogólnego komfortu, jednocześnie skupiając się na aspektach proekologicznych. Wpisując się tym samym w ideę zrównoważonego budownictwa w jakiej buduje FORT Development.

 

 

 

O inwestycji:

Inwestycja Krasińskiego 41, ma na celu upowszechnienie zasad zrównoważonego budownictwa, i jest obiektem demonstracyjnym projektu Miejski Budynek Jutra 2030 (MBJ2030), realizowanym przez FORT Development Sp. z o.o. we współpracy z Mostostal Warszawa oraz jednostki naukowe: Instytut Techniki Budowlanej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej.

 

Projekt wyznacza nowy kierunek miejskiego budownictwa mieszkaniowego i prezentuje nowy standard miejskich budynków wielorodzinnych. Wśród rozwiązań zastosowanych przy realizacji inwestycji znalazły się m.in.: pozyskiwanie energii promieniowania słonecznego, energooszczędna wentylacja i ochrona przed przegrzaniem mieszkań, a także efektywne ograniczenie strat ciepła zimą.

 

Inwestycja realizowana przez firmę FORT Development zlokalizowana jest na terenie południowego Żoliborza. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2014 rok.

Więcej o inwestycji Krasińskiego 41: http://www.krasinskiego41.pl