GODZINA DLA ZIEMI – Świat gasił światła

0
1411
views

Polskie miasta, które zadeklarowały dotychczas, że zgaszą światło przyłączając się do organizowanej przez WWF akcji „Godzina dla Ziemi”, znalazły się w doborowym towarzystwie.

– To 27 marca o 20.30, lokalnego czasu w symbolicznym geście dla ochrony klimatu na godzinę zgały aż 75 spektakularnych obiektów na całym świecie, między innymi najwyższy budynek, słynny diabelski młyn i światowe centrum rozrywki.

Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, London Eye w Wielkiej Brytanii i kasyna Las Vegas w Stanach Zjednoczonych – bo to nich mowa, tak jak setki miast i budynków na całym świecie będą częścią akcji WWF. Zgasną w symbolicznym apelu o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i o podjęcie przez władze wszystkich krajów konkretnych zobowiązań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, krakowski Kościół Mariacki i budynki w miejscowościach w całej Polsce zgasną wraz z Wieżą CN w Toronto, Górą Stołową w Kapsztadzie, Wielkim Pałacem Królewskim w Bangkoku, wieżowcem Tapei 101 na Tajwanie i Empire State Building w Nowym Jorku. Włączenie się w akcję „Godzina dla Ziemi” WWF właśnie tych obiektów ma szczególne znaczenie, gdyż znajdują się one w państwach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, a więc najbardziej szkodzą klimatowi. Wiele innych światowych metropolii również wyłączy oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych obiektów, deklarując tym samym zaangażowanie w ochronę przyrody i wybór zrównoważonej ścieżki rozwoju.

Zgaśnie oświetlenie znaków marek niektórych firm, między innymi logo Coca-Cola na Piccadilly Circus w Londynie. Wszystko po to, aby pokazać, że ludzie, lokalne władze i biznes potrafią się zjednoczyć, by sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów. Wiele miejsc, które wezmą udział w Godzinie dla Ziemi WWF to znane symbole współpracy międzynarodowej, nadziei i pokoju, jak choćby słynny Peace Memorial w Hiroszimie w Japonii.

Włączenie się w akcję tylu miast i ich mieszkańców ma ogromne znaczenie dla rozwiązania problemu zmian klimatu i przybliża nas do przejścia na niskowęglową ścieżkę rozwoju – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i energia w WWF Polska.

Grupa C40, która zrzesza największe światowe metropolie zaangażowane w zwalczanie zmian klimatu, w tym Warszawę, oznajmiła, że miasta odpowiadają nawet za 75% światowych emisji gazów cieplarnianych. Zatem włączenie się miast w działania na rzecz znalezienia rozwiązań tego problemu ma niezwykłą wartość. Wyłączając światła swoich najbardziej znanych obiektów ich władze wysyłają sygnał, że troszczą się o jakość życia i zdrowie swoich mieszkańców i ich dzieci. – dodaje Stępniewski. W Godzinie dla Ziemi WWF chodzi właśnie o to, żeby pokazać, że powinniśmy działać razem na całym świecie, skoro na szali jest nasza wspólna przyszłość na tej planecie.

Do akcji „Godzina dla Ziemi” WWF może przyłączyć się każde miasto w Polsce, wystarczy skontaktować się z działem komunikacji WWF Polska (Sylwia Wódz, swodz@wwf.pl, (22) 849 84 69 wew. 120). Wziąć w niej udział może też każdy z nas – wystarczy zgasić światło w sobotę, 27 marca o godz. 20.30. Warto też zapisać się na specjalnej stronie stronie Godziny dla Ziemi i w ten sposób dać znać, że zależy nam na ochronie klimatu.

O „Godzinie dla Ziemi” WWF

Pierwszy raz akcja WWF “Godzina dla Ziemi” odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło wtedy światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu. W 2009 roku światła gaszono w 25 strefach czasowych, 88 krajach i co najmniej 3943 miejscowościach. Wyłączone zostały iluminacje prawie 1000 słynnych budynków. W ciemnościach pogrążyły się m.in. Piramidy w Gizie, Wieża Eiffel’a w Paryżu i Big Ben w Londynie.

Gotowość udziału w tegorocznej „Godzinie dla Ziemi” WWF w Polsce zadeklarowały już władze 14 miast wojewódzkich. We wszystkich największych miastach w Polsce zostaną wyłączone iluminacje znanych i ważnych budynków i budowli. Lista miejsc, które zgasną w tym roku, jest na bieżąco aktualizowana na profilu WWF Polska na Facebooku, Twitterze i Blipie.

Informacje na temat tego, w jaki sposób samorządy mogą przyłączyć się do akcji: www.wwf.pl/godzina dla ziemi/dla samorządów.htm

Organizacja WWF Polska ogłosiła także plebiscyt na najbardziej zaangażowane w „Godzinę dla Ziemi” WWF miasto w Polsce. Więcej informacji: www.wwf.pl/godzina dla ziemi/dla samorządów.htm

Zdjęcia obiektów, które przyłączyły się do akcji: www.divshare.com/folder/481556-91c

Informacje grupy C40, która zrzesza światowe metropolie zaangażowane w zwalczanie zmian klimatu, na temat faktu, że miasta odpowiadają nawet za 75% światowych emisji: www.c40cities.org/climatechange.jsp

źródło: WWF
www.wwfpl.panda.org