"Teoria spisku zdobywa podatny grunt w Polsce"

0
1105
views

Obóz Jarosława Kaczyńskiego próbuje wykorzystać katastrofę samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem dla celów kampanii wyborczej w Polsce, przez co wkradają się w nią elementy rusofobii – pisze belgijski dziennik „Le Soir”.

„Teoria spisku zdobywa powoli podatny grunt w Polsce, co stanowi zerwanie z żałobą po śmierci prezydenta (Lecha) Kaczyńskiego w katastrofie samolotu 10 kwietnia” – pisze liberalny dziennik w artykule zatytułowanym „Kaczyński i teoria spisku”.

„Bez wątpienia nie jest przypadkiem, że liczne polskie media sprzyjające PiS powątpiewają w dobrą wolę Rosjan w przeprowadzeniu śledztwa dotyczącego wypadku” – dodaje „Le Soir”.

Zdaniem gazety, mimo oficjalnego przesłania Jarosława Kaczyńskiego, który wyraził nadzieję, że tragedia zbliży Polaków i Rosjan, „jest oczywiste, że obóz Kaczyńskiego usiłuje instrumentalizować wypadek, w którym stracił życie prezydent, jego żona i część polskich elit”. W tym kontekście dziennik przypomina żądanie, by to strona polska przejęła kierowanie śledztwem.

„Le Soir” pisze też o pojawiających się w internecie filmach wideo sugerujących, że katastrofa prezydenckiego samolotu była skutkiem zamachu przeprowadzonego w taki czy inny sposób przez stronę rosyjską. „Nie można lekceważyć ryzyka, że te plotki zaczną uchodzić za prawdę objawioną” – zaznacza dziennik.

Jego zdaniem, takie rusofobiczne elementy w polskiej kampanii wyborczej podważają wysiłki rządu Donalda Tuska na rzecz odbudowy dobrych stosunków z Rosjanami. Gazeta pisze, że PiS za swoich rządów doprowadził do ich pogorszenia, podobnie jak stosunków polsko-niemieckich, „dla celów polityki krajowej”.

„W obliczu spiskowych teorii podnoszonych przez konserwatystów (PiS – red.), premier Donald Tusk usiłuje uspokoić nastroje. Ale ostrzega także przez zagrożeniem, jakim byłoby objęcie prezydentury przez Jarosława Kaczyńskiego” – relacjonuje „Le Soir”.

WIĘCEJ NA: PAP