Patent Nokii na telefon zasilany energią kinetyczną

0
1642
views

Wydawać by się mogło, że technologia jeszcze długo nie zainteresuje, tak na poważnie, żadnego z producentów telefonów komórkowych.

Jednak Nokia zdecydowała opatentować swój własny system konwertowania energii kinetycznej na elektryczną.

Przy okazji producent uchylił rąbka tajemnicy odnośnie specyfikacji i działaniu swojego patentu.

Sam wniosek patentowy został złożony w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu. W dokumentach zawarto opis funkcjonowania wbudowanych generatorów piezoelektrycznych, które dzięki właśnie piezoelektrycznym kryształom będą w stanie wyprodukować niezbędną do działania telefonu energię elektryczną

Nokia przyznaje, że N97 to porażka

Przez zastosowanie nowej technologii zmieni się również waga telefonów i wielkość niektórych komponentów wewnątrz urządzeń Nokii. Większa antena i bateria będą osadzone na wyjątkowo trwałych szynach czy też prowadnicach. Te z kolei będą przesuwały się wewnątrz telefonu produkując tym samym energię elektryczną.

Na samej górze artykułu widnieje koncepcyjny telefon Nokia Morph. Nie ukazała się jeszcze prototypowa wersja tego urządzenia i trudno jest powiedzieć czy komórki przyszłości będą posiadały dokładnie takie zasilanie, jakie opatentował w zeszłym tygodniu fiński producent. Moim zdaniem za kilkanaście lat sytuacja może diametralnie zmienić się. Lepiej będzie poczekać na pierwszy telefon z zasilaniem kinetycznym i zobaczyć ile to będzie warte.

źródło: ecofriend
www.ecofriend.org