Powstał telefon obsługiwany spojrzeniem

0
1104
views

Kierowcy w czasie jazdy będą mogli swobodnie korzystać z telefonu komórkowego bez odrywania rąk od kierownicy. Wystarczy, że rzucą na niego okiem.

Naukowcy z Dartmouth College w USA stworzyli komórkę, która śledzi ruchy gałek ocznych użytkownika i reaguje na jego mrugnięcia. Można nią sterować za pomocą spojrzenia.

Technologia śledzenia ruchu gałek ocznych powstała z myślą o osobach niepełnosprawnych i sparaliżowanych, tak by dać im możliwość sterowania komputerem i kontakt ze światem. – Zastosowanie jej w komórkach może okazać się przydatne także dla zdrowych ludzi, którzy mają zajęte ręce- twierdzi Andrew Campbell z Dartmouth College twórca nowego rozwiązania nazwanego EyePhone.

Przeniesienie tej technologii z komputerów do komórek nie było jednak prostą sprawą. Problem polega na tym, że zarówno telefon jak i głowa użytkownika telefonu są w ciągłym ruchu. Aby system śledzący ruchy gałek ocznych działał bez zastrzeżeń naukowcy opracowali specjalny algorytm, który uczy się rozpoznawać tęczówkę oka właściciela telefonu.

Proces nauki wymaga zrobienia przez właściciela komórki kilkudziesięciu zdjęć swojego oka pod różnymi kątami i w różnym oświetleniu, zarówno w pomieszczeniach jak i na dworze. Kiedy ta faza zostanie zakończona można podświetlać pozycje z menu telefonu patrząc na nie i wybierać je mrugnięciem. Prototypowy system działa na telefonie Nokia 810.

www.newsweek.pl