Ekologicznie znaczy oszczędnie, także w biurze

0
1444
views

Eko-biura przestały być pojęciem kojarzonym wyłącznie z budynkami zasilanymi energią słoneczną. Coraz więcej organizacji postępuje proekologicznie, tym bardziej że przynosi im to wymierne korzyści finansowe.

Ekologiczne zachowania pozwalają obniżać koszty prowadzenia firmy.

Poniżej praktyczny przewodnik po oszczędnych eko-sztuczkach do zastosowania w biurze.

Energooszczędny sprzęt biurowy
W polskich firmach sprzęt informatyczny zużywa aż 1/3 energii elektrycznej, potrzebnej do zasilenia biura. To oznacza straty i kolejny argument za tym, aby zainwestować w energooszczędne urządzenia. Jeśli założymy, że średniej wielkości firma zużywa 6 tys. kWh energii miesięcznie, to w ciągu roku dzięki takim maszynom może zaoszczędzić aż 3,5 tys. złotych. Inne proste patenty generujące oszczędności – wyłączanie komputera na noc. W ,,PC Energy Report 2009’’ znalazł się przykład firmy, która posiadając 10 tys. pecetów i wyłączając je każdej nocy zaoszczędziła w ciągu roku około 1,5 miliona kWh. Biorąc pod uwagę polskie ceny energii dla firm, oznaczałoby to prawie pół miliona złotych oszczędności.

Recykling pustych wkładów do drukarek
Zamiast wyrzucać niepotrzebne tusze i tonery, lepiej oddać je firmie wyspecjalizowanej w ich recyklingu i utylizacji. Należąca do grupy Black Point, spółka Eco Service to jeden z pionierów tego typu rozwiązań na polskim rynku. Od kilku lat prowadzi ona zbiórki niepotrzebnych wkładów do drukarek. – W ramach programu ,,Ecomind” współpracujemy z setkami firm i placówek na terenie całej Polski – mówi Sławomir Kuczyński z firmy Eco Service. – Bezpłatnie dostarczamy do partnerów akcji specjalne pojemniki na puste tusze i tonery, a po ich zapełnieniu odbieramy, również na własny koszt – dodaje. Firma część zysku ze zbiórki przekazuje na programy prowadzone przez UNICEF. Pełne informacje o programie dostępne są na stronie www.ecomind.pl.

Papier nieprzeciętny
W Polsce aż 28% mężczyzn i 25% kobiet przyznaje się do drukowania dużej ilości niepotrzebnych dokumentów. Młodzi pracownicy drukują ok. 40 stron dziennie, podczas gdy średnia europejska wynosi 34 strony. Każda niepotrzebnie zadrukowana strona to straty dla firmy. Co można zrobić? Wykorzystywać papier pochodzący z recyklingu. Dawniej papier makulaturowy – zazwyczaj szary i nieestetyczny – był postrzegany jako produkt gorszy gatunkowo. Dziś taki papier z recyklingu często wygląda lepiej od zwykłego. Inne patenty na oszczędzanie: drukowanie tylko niezbędnych dokumentów (archiwizacja maili), wybieranie opcji wydruku dwóch stron na jednej oraz zadrukowywanie obu stron.

Kontakt dla mediów
Aleksandra Palus
Tel. + 48 509 065 355
apalus@profitcomms.pl