Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych

0
1263
views

Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych – zapewnił w czwartek wiceminister środowiska Janusz Zaleski. Wątpliwości takie pojawiły się po tym, gdy w projekcie noweli ustawy o finansach publicznych zapisano, że Lasy zostaną włączone do sektora finansów publicznych.

„Prywatyzacja Lasów Państwowych jest – w przekonaniu rządu, ministra środowiska – zdecydowanie złym rozwiązaniem, które pojawić się nie powinno. Dlatego, że Lasy Państwowe służą nie tylko Skarbowi Państwa, ale bezpieczeństwu ekologicznemu, czyli bardzo ważnej, nadrzędnej idei” – powiedział w Sejmie Zaleski, pytany o plany rządu dotyczące włączenia Lasów do sektora finansów publicznych.

Według niego, nie ma idei prywatyzacji Lasów Państwowych. „Jesteśmy zdecydowanie przeciwni wszelkim takim działaniom” – zaznaczył.

Zaleski powiedział, że pomysły rządu dotyczące Lasów „wręcz przeciwnie, utwierdzają i potwierdzają ich państwową własność i państwowy charakter”. „Proszę się nie obawiać, żadnych pomysłów prywatyzacyjnych w projektach ustaw przedkładanych nie ma i nie będzie” – podsumował.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, opublikowany we wrześniu przez resort finansów, przewiduje włączenie do sektora finansów publicznych Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”. Będzie ono miało obowiązek przekazywać wolne środki na rachunek resortu finansów. Do tej pory Lasy zyski zatrzymywały u siebie.

Według medialnych doniesień na zmianie prawa resort finansów może uzyskać 2 mld zł, które Lasy Państwowe zarobiły na sprzedaży drewna w ciągu kilku ostatnich lat. Jak podaje internetowe wydanie „Gazety Prawnej”, do tej pory przedsiębiorstwo zyski zachowywało dla siebie, gdyż poza uzyskiwaniem zysków do jego zadań należy także dbanie o las – czyli m.in. zasadzanie drzew. Zmiana tej sytuacji oznacza konieczność nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. Sprzeciwiają się temu – według gazety – PSL, resort środowiska oraz Lasy. W tej sprawie ma się odbyć specjalne spotkanie koalicyjne.

Sprzeciw wobec planów resortu finansów wyrażają również internauci. Na portalu społecznościowym Facebook powstała strona „STOP dla Lasów w budżetówce”, na której internauci informują się o wszelkich inicjatywach i aktualnościach związanych z pomysłem włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych i wyrażają swój sprzeciw wobec nich.

Więcej na: PAP