Czeka nas globalna katastrofa!

0
1299
views

Naukowcy jak nikt inny na świecie lubują się w straszeniu ludzi rozmaitymi katastrofami. Roztaczane przez nich wizje u niejednego mogą wywołać nerwicę. Większość ich przewidywań dotyczy dalekiej przyszłości, więc nie będzie nam dane przekonać się, czy szacowania były prawidłowe. Nie brakuje też apokaliptycznych prognoz, które związane są z najbliższymi dziesięcioleciami. Wg jednej z teorii, lód pokrywający powierzchnię wody w wielu rejonach Oceanu Arktycznego może błyskawicznie ulec roztopieniu. Może się to stać już w 2030 r.

Alarm wśród badaczy wywołały obserwacje pokrywy lodowej zalegającej na Morzu Arktycznym. Okazało się, że w czasie zakończonego niedawno wiosenno-letniego sezonu roztopów, warstwa lodu w tym obszarze skurczyła się do 2,9 miliona kilometrów kwadratowych. Po raz trzeci w historii obserwacji zdarzyło się, że spadła ona poniżej 5 milionów kilometrów kwadratowych – poinformowali w swoim raporcie naukowcy z University of Colorado’s National Snow and Ice Data Center. Co gorsza, wszystkie te trzy przypadki wystąpiły w ciągu ostatnich 3 lat. Gorzej niż teraz było jeszcze w 2007 r.

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przestrzegają ludzi, którzy są sceptycznie nastawieni do informacji na temat efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych przed lekceważeniem zagrożenia. Jeden z naukowców uważa nawet, że doniesienia o tym, że w tym roku nie odnotowano kolejnego rekordu mogą stanowić doskonałą oręż w rękach osób, które podważają informacje na temat zmian klimatycznych.

„Dobrze. Tym razem nie odnotowano nowego rekordu, ale wciąż schodzimy w dół. I nie widać tu żadnej szansy na poprawę.” – powiedział Mark Serreze z NOAA. „Arktyka, podobnie jak cała Ziemia ociepla się, i to ociepla się bardzo szybko. Odpowiedź Oceanu Arktycznego na to zjawisko zaczyna być widoczna.”

Naukowcy z NOAA ocenili, że już w roku 2030, przebywając w rejonie Oceanu Arktycznego na początku września, może się zdarzyć, że nie zobaczymy tam żadnej powłoki lodowej – poinformował dziennik „The Daily Telegraph”.

W ciągu dekady bezpowrotnie znika ok. 11 procent lodu na Oceanie Arktycznym.

www.niewiarygodne.pl