Kaczyński: Prezydent nie jest dla mnie partnerem do rozmowy

0
1218
views

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie zamierza uczestniczyć w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak wyjaśnił, po „sprawie krzyża” nie uważa prezydenta Bronisława Komorowskiego za partnera do rozmowy.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zapowiedział podczas konferencji prasowej, że najbliższe posiedzenie RBN odbędzie się w przyszłym tygodniu. Rzecznik SLD Tomasz Kalita poinformował, że zaproszenie na to posiedzenie otrzymał już szef Sojuszu Grzegorz Napieralski. Według zaproszenia RBN zbierze się w środę 29 września o godz. 14.

Posiedzenie Rady ma być poświęcone zasadom podróży lotniczych osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie.

Jarosław Kaczyński, również członek RBN, pytany w Sejmie, czy otrzymał zaproszenie na posiedzenie Rady, odpowiedział: „nie wiem, czy otrzymałem, ale na pewno się na nią nie wybieram”.

Dopytywany, czy nie weźmie udziału tylko w najbliższym posiedzeniu, czy też w ogóle nie chce już brać udziału w pracach RBN, odpowiedział: „po sprawie krzyża ja nie uważam pana Komorowskiego za partnera do rozmowy”.

Krzyż, upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, ustawiony przed Pałacem Prezydenckim 15 kwietnia przez harcerzy, został w ubiegły czwartek – decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego – przeniesiony do pałacowej kaplicy.

Wcześniej przez wiele tygodni na Krakowskim Przedmieściu zbierała się grupa osób, która sprzeciwiała się usunięciu krzyża z tego miejsca. Docelowo krzyż znaleźć się ma w kościele św. Anny, co przewiduje porozumienie zawarte między prezydencką kancelarią, harcerzami i Kurią Warszawską. Politycy PiS krytykowali przeniesienie krzyża do pałacowej kaplicy. Prezes PiS mówił w jednym z wywiadów, że otwiera to „drogę do kwestionowania obecności krzyża w sferze publicznej”.

RBN jest organem doradczym prezydenta; w jej skład wchodzą: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii zasiadających w parlamencie: PO – Donald Tusk (szef rządu), PiS – Jarosław Kaczyński; PSL – Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) i SLD – Grzegorz Napieralski.

źródło informacji: PAP