Sikorski: Czy prezes Kaczyński jest na proszkach?

0
1272
views

Czy prezes PiS jest na proszkach? – tak szef MSZ Radosław Sikorski skomentował w czwartek artykuł Jarosława Kaczyńskiego adresowany do ambasadorów akredytowanych w Polsce. Ten język nie przystoi szefowi dyplomacji – odpowiada Mariusz Błaszczak (PiS).

„Opozycji oczywiście zawsze wolno powiedzieć więcej niż rządowi. Ale jeśli chodzi o kolejne wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego to, wybaczą państwo, ale ja zadaję sobie zawsze pytanie, czy tym razem pan prezes jest na proszkach, czy nie” – powiedział Sikorski dziennikarzom w Mołdawii, pytany o komentarz do artykułu Jarosława Kaczyńskiego pt. „Sojusznicy i wartości”.

Wypowiedź Sikorskiego oburzyła szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka. „Minister Sikorski działa w swoim stylu, a więc stylu, który nie przystoi szefowi dyplomacji. Tak jak mówił o dorzynaniu watah, czy później obrażając prezydenta Lecha Kaczyńskiego, takiego samego języka używa teraz – powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. – To jest język, który w dyplomacji mieć miejsca nie powinien. Minister Sikorski sam sobie wystawia świadectwo”.

Artykuł Jarosława Kaczyńskiego pt. „Sojusznicy i wartości” został skierowany do polityków i środowisk opiniotwórczych na świecie oraz do eurodeputowanych i ambasadorów akredytowanych w Polsce. Prezes Pis ostrzega w nim, że Rosja systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów, jednocześnie ocenia, że maleje zaangażowanie USA w Europie.

Jarosław Kaczyński napisał, że celem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz jego rządu było budowanie sojuszu dużych i mniejszych państw Europy środkowo-wschodniej, a tymczasem – jak ocenił – „obecnie jesteśmy świadkami prób pomniejszania roli naszego regionu w Europie”. Według niego, zacieśnianie bilateralnej współpracy największych państw europejskich z Rosją, podyktowane względami ekonomicznymi, niesie ze sobą poważne konsekwencje polityczne i zmniejsza znaczenie UE. Dodał też, że Polska jest stabilnym członkiem struktur międzynarodowych, jak NATO i UE, „ale dla zapewnienia naszego interesu państwowego nie możemy wykluczyć raz na zawsze prawa weta przy decyzjach tych struktur, które będą sprzeczne z naszymi aspiracjami i priorytetami”.

Więcej na: PAP