Polish upcycling- czyli drugie życie przedmiotów

2
1821
views

Nadchodzi pora na drugą młodość starych i, wdawałoby się – zbędnych rzeczy. Zmienia się ich funkcja, wykorzystanie i znaczenie, nadawana jest nowa wartość.

Polscy projektanci odkrywają swoje pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych surowców i przedmiotów. Upcycling made in Poland – w najlepszej postaci.
Nowa stylistyka to tzn. trashion. Wywodzi się z on idei DIY (czyli do it yourself), w której wykorzystuje się przede wszystkim to, co zapewne wyrzucilibyśmy na śmietnik. Termin ten powstał ze złożenia angielskich słów trash (śmieć) i fashion (moda).
Naszyjnik ze starych skarpetek albo zamków błyskawicznych, kolczyki z gumy do żucia, torebka z używanych krawatów i sukienka, która wcześniej była swetrem – niemalże każdy stary ciuch albo nawet śmieć może stać się tworzywem dla oryginalnej kreacji. Dowodzą tego artyści, projektanci i zwykli ludzie przerabiający to, co zbędne, w piękne, oryginalne i użyteczne. Jednak twórcy trashion nie ograniczają się tylko do odzieży – konstruują meble i robią przedmioty codziennego użytku.
Moda na recykling i artystyczna przemiana zużytych plastikowych butelek, metalowych puszek czy kapsli w ekstrawagancką biżuterię lub inne części garderoby pozwalają projektantom kreatywnie włączyć się w ochronę środowiska naturalnego. To nie jedyna inicjatywa z ich strony. Wiele marek (m.in. H&M czy Odzieżowe Pole) już od kilku lat projektuje specjalne kolekcje ekologicznej bielizny, ubrań czy dodatków. Spotykają się one z wielkim zainteresowaniem ze strony klientek.
W trashion istotne jest także to, by przy tworzeniu nowego ubrania lub przedmiotu starać się nie używać nowych materiałów. Tak naprawdę efekt końcowy zależy głównie od naszej kreatywności. Żeby zobaczyć, jak fantastyczne pomysły mają ludzie, wystarczy wejść na portale albo blogi poświęcone temu trendowi.
Rocznie na świecie powstaje ok. 1,5 mln ton śmieci, a Nowy Jork na ich pozbywanie się wydaje 1 mln dolarów dziennie. Również w Polsce te ilości są ogromne. Sezonowość produktów, szybko zmieniająca się moda, nieustająca pogoń za tym, co nowe, sprawiają, że żywot przedmiotów jest bardzo krótki, na chwilę stają się modne, pożądane i drogie, by za moment skończyć na śmietniku. Czy upcycling okaże się ścieżką przyszłości? Czas pokaże.

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper

2 KOMENTARZE