Chcesz płacić mniejsze raty? Spróbuj przewalutować kredyt

2
1186
views

Niższe raty, odcięcie się od ryzyka walutowego lub chęć zaryzykowania obniżenia wartości kredytu pozostałego do spłaty. Każdy z tych celów można zrealizować zmieniając walutę zaciągniętego kredytu. Niestety, taka operacja wiąże się z dodatkowymi opłatami…

Tą opłatą będzie koszt przewalutowania kredytu. W większości przypadków jest on zależny od kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Maksymalnie zapłacimy dwa procent od tej kwoty, natomiast w niektórych bankach przewalutowanie kredytu jest bezpłatne.
Poniższa tabela przedstawia koszty przewalutowania kredytu hipotecznego.

Na
PLN
(w %)

Na
EUR
(w %)

Na
CHF
(w %)

Na
USD (w %)

MultiBank

0

0

0

0

mBank

0

0

0

0

Bank
BPH

0*

0*

0*

0*

Raiffeisen
Bank

0

0

BZ
WBK

0

1

BOŚ
Bank

0

1

1

Kredyt
Bank

0

1

Lukas
Bank

0

2

Bank
DnB Nord

1

0

Nordea
Bank

100
PLN

0,75

0,75

PKO
BP

0,8

0,8

0,8

0,8

Alior
Bank

1

1

1

Deutsche
Bank

1*

1

1

Getin
Bank

1,5

1,5

Polbank

1,5

1,5

1,5

Źródło: TOIP na stronach banków, porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak w każdym przypadku, także i tu mamy do czynienia z gwiazdkami. W Banku BPH, w przypadku kredytów wypłaconych i spłacanych według kursu średniego NBP prowizja za zmianę waluty wynosi 1,50%. W Deutsche Banku pierwsze przewalutowanie do naszej rodzimej waluty jest darmowe.
Jeżeli jesteś zainteresowany częstym przewalutowywaniem kredytu i korzystaniem z wahań kursów walutowych, warto zainteresować się propozycją MultiBanku, mBanku i BPH, które udzielają kredytu aż w czterech walutach i nie pobierają opłaty za przewalutowanie kredytu. Darmowe przewalutowanie oferuje także Raiffeisen Bank, ale udziela kredytów tylko w złotych i euro.
Reszta banków pobierze opłatę w wysokości około 1 procenta kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Dodatkowo niektóre banki określiły minimalną kwotę tej opłaty. Najgorzej sytuacja wygląda w Polbanku gdzie klienci zapłacą 1,5 proc., minimum 500 zł.

Czy to już wszystkie opłaty?
Niestety, poza opłatą za przewalutowanie, w większości banków należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Przy zmianie waluty kredytu konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy, które także kosztuje. Najczęściej 100-200 zł, ale np.: Polbank pobierze kwotę w wysokości 500 zł. Natomiast mBank nie pobiera żadnych opłat za tego rodzaju czynność.
Przewalutowanie kredytu wiąże się z kosztami, które mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli więc chcesz przewalutować kredyt korzystając z pozytywnych zmian kursowych, warto zastanowić się, czy korzyści wynikające z tego przewalutowania przewyższą koszty wynikające z opisanych opłat.

Dla ZD.pl, www.Comperia.pl, Marcin Zienkiewicz

2 KOMENTARZE