Zmęczony: Czas na Relaks

0
1461
views

Wszyscy wiemy, że ciało i psychika stanowią współzależną całość. Jeśli czujemy się źle, jesteśmy zdenerwowane, smutne i nie czujemy się atrakcyjne.

Im dłużej utrzymuje się u nas sytuacja stresowa tym więcej rodzi się problemów zdrowotnych. Może to prowadzić do bólów głowy, nadciśnienia, dolegliwości stawowych aż po bóle całego ciała i osłabienie. Źródłem przewlekle utrzymującego się napięcia może być osobowość, stosunki międzyludzkie lub trudności naszego życia prywatnego.
Warto relaksować się w ciągu dnia, ponieważ będziemy się potem czuły swobodnie i łatwiej będzie nam zajmować się codziennymi obowiązkami. Jeżeli mamy napięty grafik spowodowany pracą , możemy robić krótkie przerwy w ciągu dnia, które będą działać odżywczo, zwłaszcza jeśli opuścimy sferę stresu.
Napięcie może ustąpić jeśli położymy się na chwilę z uniesionymi nogami. Cały organizm wtedy odpocznie. Warto też w ciągu dnia słuchać ulubionej muzyki, lub takiej specjalnie przeznaczonej do relaksacji. Pamiętajmy, że niektóre piosenki działają na nas usypiająco, dlatego warto dobrać odpowiedni repertuar, by nie zasnąć w przerwie podczas pracy.
Metodą godną uwagi jest „metoda 4-6-8”. Wystarczy usiąść wygodnie w fotelu z prostym oparciem, postawić stopy prosto na podłodze, położyć dłonie na kolanach. Trzeba zamknąć oczy, wciągnąć powietrze przez nos licząc przy tym do czterech. Potem wstrzymać oddech licząc do sześciu. Licząc do ośmiu powoli wydychać powietrze ustami. Ćwiczenie to należy powtórzyć pięć razy. Nie warto się spieszyć, należy oddychać, aż nastąpi ulga i wzrost energii.
Jeśli mamy dużo czasu, jesteśmy w mieszkaniu możemy pozwolić sobie na gorącą kąpiel. W drogeriach możemy znaleźć wiele kosmetyków zawierających składniki, które mają zastosowanie relaksacyjne. Ich zapach wspaniale wpływa na nasze samopoczucie. Gorąca woda rozluźnia nasze mięśnie. Jesteśmy wtedy spokojne, zrelaksowane i gotowe do dalszej pracy.
Pamiętajmy, że zmęczone nie jesteśmy w stanie działać efektywnie, czujemy się źle i nic nam się nie chce. Warto zastosować się do tych rad, sprawią one, że będziemy szczęśliwe, wypoczęte, pełne energii, po prosty będzie nam dobrze.

www.ZielonyDziennik.pl, Aneta Świderska