Octavią ponad 300 km/h

0
1188
views

W sierpniu amerykańskie słone jezioro będzie miejscem przełamywania bariery 200 mil na godzinę przez Skodę Octavię RS. Pomysł zostanie zrealizowany przy współpracy Skoda Auto Polska S.A. i Skoda UK podczas legendarnego Bonneville Speed Week.

W ten sposób marka chce uczcić 10. rocznicę produkcji samochodów ze znakiem RS.

Brytyjski zespół techniczny pracował przez kilka miesięcy nad dostosowaniem pojazdu do wymogów przedstawionych przez organizatora Bonneville Speed Week, tj. Southern California Timing Association (SCTA). W wyniku tych prac auto zyskało m.in. wzmocnioną klatkę zabezpieczającą i spadochron.

– „Samochód jest fabrycznie nową Octavią RS, która została poddana modyfikacji w celu podniesienia wydajności silnika i zwiększenia jego aerodynamiki. Ponadto zawieszenie samochodu zostało obniżone o prawie 80 mm” – powiedział Pietro Panarisi, Media Relations Manager w Škoda UK.

Czterocylindrowy silnik 2.0 TSI nie będzie współpracował z tradycyjnym doładowaniem, lecz bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, bazującym na częściach Garret. Octavia będzie dysponowała mocą 600 KM, ale zamiast benzyny bezołowiowej, w jej baku znajdzie się wysokooktanowe paliwo rajdowe (z domieszką metanolu i wody).

– „Jeszcze nigdy żadna Škoda nie była tak szybka. Z pewnością będzie to niesamowita gratka dla dziennikarzy, którzy osobiście będą pokonywać barierę prędkości 325 km/h. Cieszę się ogromnie, że polscy dziennikarze będą jedynymi poza Brytyjczykami, którzy zyskają możliwość bicia rekordu tym samochodem na 9 milowej prostej” – powiedział Tomasz Piasny, PR Manager w Skoda Auto Polska S.A.

Legendarne Bonneville Salt Flats rozciąga się w odległości 90 km na zachód od Salt Lake City i zajmuje około 50 mil kwadratowych północno-zachodniej części stanu Utah. Każdego roku (prawie od wieku) na tym słonym jeziorze, w sierpniu, przybywa tu wielu kierowców hot rodów, roadsterów, motocykli, ciężarówek i innych pojazdów konkurujących w Światowym Tygodniu Prędkości.

www.ZielonyDziennik.carfocus.pl