Dbajmy o swoją szafę w czasie zimy!

0
1282
views

Czy chcecie, aby wasze ubrania i buty wyglądały po zimie tak samo? Wystarczy, że dostosujecie się do kilku porad, a wasze ubrania nie utracą koloru i fasonu, a buty będą czyste i zadbane. Warto zadbać o ubrania, które po zimie mogą wyglądać niechlujnie.

Pierwszą ważną sprawą jeśli chodzi o odzież jest to, aby letnie ubrania na czas zimy przenieść w inne miejsce, odłożyć w osobne pudełka. We wnętrzu szafy nie powinno być niepotrzebnego ścisku, który może zniszczyć zwiewną odzież. Delikatne tkaniny można przełożyć papierem welinowym, żeby nie uległy pognieceniu. Postaraj się żeby letnia odzież nie wisiała przy zimowej. Jeśli jest to konieczne możesz wykonać specjalny pokrowiec z pergaminu. Plisowane sukienki warto złożyć wzdłuż plisów i wsunąć w pończochę, żeby nie uległy zniszczeniu. Nie powinno się także odcinać pętelek od nowo zakupionych ubrań, ponieważ chronią one od niepożądanego odkształcenia. Zawsze jednak trzeba korzystać z nich przy zawieszaniu nowych ubrań. Pamiętajmy także o wyprasowaniu i prawidłowym złożeniu ubrań, które wcześniej były prane i suszone, aby niepotrzebne zgięcia nie utrwaliły się.

Dbajmy również o obuwie, które powinno nam dawać duży komfort,tym bardziej w okresie zimy, kiedy nasze stopy są narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest kilka sposobów na odpowiednie pastowanie, suszenie, impregnowanie i czyszczenie butów. Jeśli chodzi o pastowanie, należy najpierw upewnić się czy buty są rzeczywiście suche. Następnie dobrać kolor pasty do koloru butów. Na koniec szmatką, szczoteczką lub miękką gąbeczką wetrzeć
pastę. Aby skóra dobrze wchłonęła pastę powinno się pastować buty wieczorem, a polerować z rana ( najlepiej suchą szmatką).
Suszmy buty tylko w temperaturze pokojowej, gdyż tylko w ten sposób nie narazimy ich na zdeformowanie, o czym ostrzegają nas producenci obuwia. Jeśli buty są przemoczone od środka możemy nasypać do nich ryżu, gdyż jak wiemy bardzo dobrze wchłania wodę. Można do tego użyć także starych gazet.
Czyszczenie butów również może nam sprawić wiele problemów. Tym bardziej jeśli chodzi o białe i zamszowe buty, które są najcięższe do czyszczenia.
Białe buty najlepiej czyścic wodą z mydłem. Jeśli to nie przyniesie pożądanego przez nas skutku, warto spróbować je wyczyścić ciepłym mlekiem albo w ostateczności białą pastą koloryzującą.

Żeby usunąć plamy błota na zamszu trzeba wyczyścić je gumką do ołówków. Jeżeli są to tłuste plamy należy zasypać je talkiem i wyszczotkować. Zamszowym butom można przywrócić ich dawny kolor i witalność wcierając w nie ciepłe mleko, przecierając je kawałkiem skórki od chleba, jak również trzymając
przez chwilkę buty nad garnkiem z gotującą się wodą i wycierając czystą szmatką.
Jeśli przeszkadza nam brzydki zapach obuwia, nie ma nic prostszego jak wsypanie do nich około szklanki sody oczyszczonej i pozostawienie na noc. Można także wsypać goździki, albo ziele angielskie, także w dużej ilości.
Impregnacja? Tylko z woskiem pszczelim. Wosk należy podgrzać stawiając słoik do gorącej wody w garnku. Później wcieramy tylko wosk w buty, najwięcej nakładając na szwy, gdzie najszybciej przedostaje się woda.

Paulina Milewska