Zapowiedź meczu Polska- Niemcy

0
1106
views

Dziś o godzinie 18 reprezentacja Polski rozegra swój pierwszy mecz na tegorocznych Mistrzostwach Europy w Czechach i Austrii. Przeciwnikiem biało- czerwonych będzie prowadzona przez Raula Lozano ekipa Niemiec.

Obecnego szkoleniowca niemieckiej reprezentacji nie trzeba w naszym kraju nikomu przedstawiać. Argentyński trener w latach 2005- 2008 prowadził siatkarską reprezentację Polski, z którą w 2006 roku wywalczył wicemistrzostwo świata. Gdy w 2008 r. Lozano rozpoczynał pracę z naszymi zachodnimi sąsiadami Niemcy byli typowym europejskim średniakiem. Okres pracy Argentyńczyka zaowocował jednak stałym progresem w grze Niemców i sprawił, że są zespołem na który trzeba uważać.

Raul Lozano doskonale potrafi wykorzystać potencjał zawodników z jakimi pracuje. Niemcy preferują atletyczną siatkówkę opartą na silnych skrzydłowych obdarzonych dużym zasięgiem oraz potężną zagrywką. Argentyńczyk zdecydowanie poprawił grę taktyczną zespołu i przyspieszył ich grę w ataku. Największą gwiazdą tej drużyny jest atakujący Georg Grozer. Jest to zawodnik obdarzony potężnym uderzeniem zarówno w ataku jak i zagrywce. Będący w wysokiej formie niemiecki bombardier potrafi niemal w pojedynkę rozstrzygać losy meczów. Niewiadomą jest jednak jego forma, gdyż dopiero niedawno wrócił do treningów po problemach z krążeniem w prawej dłoni. Ewentualnym zastępcą dla Grozera jest Jochen Schoeps. O klasie tego zawodnika świadczyć mogą choćby tytuły MVP turnieju finałowego Ligi Mistrzów (2007) oraz turnieju finałowego Ligi Europejskiej (2009). Zarówno charakterystyka gry jak i poziom sportowy niemieckich atakujących jest zbliżony, także na tej pozycji Lozano ma kłopot bogactwa.

Grę niemieckiej reprezentacji prowadzi Patrick Steuerwald. Jego styl gry opiera się głównie na szybkiej grze do skrzydeł, jednak wprowadza także elementy gry kombinacyjnej. Parę przyjmujących stanowić będą prawdopodobnie Robert Kromm oraz Sebastian Schwarz. Kromm to jeden z najwyższych przyjmujących na świecie (212 cm). Obdarzony jest dużym zasięgiem i mocnym atakiem. Często ma jednak problemy w przyjęciu, zwłaszcza z agresywną zagrywką typu flot. Zdecydowanie stabilniejszy w przyjęciu jest Szwarz. Posiada też lepszą technikę ataku od swojego kolegi.

Na środku siatki zobaczymy z pewnością doświadczonego Stefana Hubnera. Obok pary atakujących jest to chyba najlepszy zawodnik w kadrze Niemiec. Największymi atutami tego zawodnika są dobry atak oraz silna zagrywka. Bardzo dobrze również „czyta” grę na siatce. Z całą pewnością sprawi mnóstwo kłopotów naszym środkowym. Pozostali środkowi w talii Lozano nie są już tak uznanymi zawodnikami, niemniej nie można ich lekceważyć. Wyjściowy skład uzupełni na pozycji libero młody Ferdinand Tille.

Trudno przewidzieć wynik dzisiejszego spotkania. Z całą pewnością oba zespoły będą chciały rozpocząć turniej od zwycięstwa. Żeby wygrać reprezentacja Polski będzie musiała przede wszystkim zagrać mądrze taktycznie. W obecnym składzie personalnym siła ofensywna przemawia bowiem za Niemcami. Kluczem do zwycięstwa wydaje się być stabilne przyjęcie oraz dobra współpraca blokujących z obrońcami. Wiele zależy także od postawy Łukasza Żygadły. Jeżeli będzie w stanie regularnie gubić środkowych rywala, nasi atakujący z pewnością utrzymają dobrą skuteczność na siatce.

Tomasz Kluczyk