Polacy chcą pracować bliżej domu

0
1342
views

Portal Praca.pl przeprowadził ankietę z której wynika, że nie wszyscy Polacy uważają swoją pracę za atrakcyjną. Głównie chodzi o dojazdy, które zajmują zbyt wiele czasu.

Prawie 60 proc. badanych stwierdziło, że atrakcyjną byłaby ta praca gdzie dojazd do niej nie przekracza 30 min. Niemniej 21 proc. badanych uznało, iż dojazd do pracy nie powinien przekraczać 15 minut.

W związku z powyższym co piąty Polak myśli o zmianie zakładu pracy nie dlatego, że nie odpowiadają im warunki jakie proponuje pracodawca, ale czas, który przeznaczają każdego dnia na dojazdy.

– ,,Długi czas dojazdu do pracy oznacza zaburzenie tzw. work-life balance, czyli równowagi między życiem prywatnym a życiem zawodowym. Długi dojazd do pracy oznacza, że musimy wstawać wcześniej, później pojawiamy się w domu, cierpią na tym nasze relacje rodzinne, mamy mniej czasu na własne hobby. Długi czas dojazdu do pracy wiąże się też z wyższymi kosztami’’ – mówi ekspert portalu Praca.pl, Michał Filipkiewicz.

Ekspert podkreśla również, że już podczas poszukiwań pracy powinniśmy brać pod uwagę odległość jaką będzie trzeba pokonywać. Biorąc pod uwagę, że połowa Polaków dojeżdża do pracy samochodami średni przelicznik odległości 20 km. ze spalaniem 7 l. na 100 km. daje nam miesięczny koszt 250 zł na zakup benzyny bez uwzględniania korków na drogach, które zawsze owy koszt zwiększają.

 

Zachodni Dziennik