Bojówka zlikwidowana – herszt za kratkami

0
1448
views

CBŚ. Rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą wywodzącą się ze środowiska pseudokibiców tzw. "elanowców". Zatrzymano 5 mężczyzn, podejrzanych m.in. o wymuszenia rozbójnicze.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zajmujący się rozpoznaniem działalności przestępczej zorganizowanych grup, których liderzy wywodzą się ze środowiska pseudokibiców, rozbili taką grupę zatrzymując jej lidera, ponadto przywódcę bojówki pseudokibiców toruńskiego klubu piłkarskiego, który był prowodyrem zajść na derbach pomiędzy klubem z Torunia i Zawiszą Bydgoszcz w czerwcu 2010 r., a także osoby przestępczo powiązane z grupą.
Policjanci CBŚ zatrzymali w piątek (30 września) rano pięciu mężczyzn, mieszkańców Torunia, Chełmży i Łubianki.
– Są to, jak wynika z informacji CBŚ czołowi przywódcy przestępczej struktury, wywodzący się ze środowiska pseudokibiców klubu sportowego tzw. "elanowców" – informuje kom. Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy. – Zatrzymani: lider grupy, przywódca bojówki pseudokibiców, a także osoby przestępczo z nimi powiązane, działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się dokonywaniem wymuszeń rozbójniczych i handlem narkotykami.
Jak wynika z materiału dowodowego, od stycznia 2010 r. do września 2011 r. wielokrotnie wymusili od 21-letniego mieszkańca Torunia kwotę ok. 100.000 złotych. Grożąc wyrządzeniem krzywdy zarówno jemu jak i jego rodzinie, przystawiając nóż do szyi, doprowadzili do sytuacji, że zastraszony 21-latek, chcąc spełnić żądania oprawców sprzedał gospodarstwo rolne z siedliskiem w okolicach Golubia-Dobrzynia i mieszkanie w Toruniu.
Ponieważ z informacji CBŚ wynikało, że sprawcy są bezwzględni i mogą posiadać nielegalnie broń palną, akcja zatrzymania musiała być przygotowana perfekcyjnie, tak aby jednocześnie zatrzymać wszystkie osoby. W działaniach wzięli udział także policyjni antyterroryści i policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Toruniu. W piątek (30.09) rano do policyjnych cel trafiło pięciu podejrzanych, wśród nich "Kura", "Erni" i "Kaczor", którzy są prawomocnie skazani za podobne przestępstwo, ale jeszcze nie odbyli kar.
Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszenia rozbójniczego i grożenia pokrzywdzonemu.
Oprócz tego "Kurze", "Erniemu" oraz jednemu z podejrzanych postawiono zarzuty udziału w obrocie amfetaminą i kokainą. Podczas przeszukania domu należącego do jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli pistolet gazowy, który posiadał nielegalnie. Od podejrzanych na poczet przyszłych kar zabezpieczono trzy samochody: alfa romeo, vw passat i daewoo lanos o łącznej wartości ok. 41 tysięcy złotych.
W sobotę (01.10.) Prokurator Okręgowy w Toruniu wnioskował o aresztowanie podejrzanych. Wieczorem zapadły decyzje, że czterech podejrzanych w areszcie pozostanie na 3 miesiące, piąty z nich na 2 miesiące. Wiedza funkcjonariuszy CBŚ o innych przestępstwach zorganizowanej grupy przestępczej jest znacznie większa, dlatego w prowadzonym śledztwie przewidziany jest dalszy rozwój.

zespól prasow KWP w Bydgoszczy