Czas na wymianę wycieraczek samochodowych

0
1264
views

Początek listopada to odpowiedni moment na wymianę wycieraczek przed zimą. W tym okresie wycieraczki ulegają znacznemu zużyciu wskutek niskich temperatur i opadów śniegu.

Dlatego specjaliści z firmy German zalecają wymianę dwa razy w roku między okresami intensywnej eksploatacji.

Zimą pióra wycieraczek przymarzają do szyby, guma twardnieje i staje się krucha. Najczęściej dochodzi do jej uszkodzenia podczas próby oderwania wycieraczki od przymarzniętej szyby.

Gdy pióra zostawiają na szybie smugi, nie wycierając tym samym dokładnie pola widzenia kierowcy oznacza to, trzeba ocenić stan gumek wycieraczki. Zużyte wycieraczki, w których wytarła się powłoka grafitowa często również wydają bardzo nieprzyjemne dźwięki. Nagromadzenie piachu, kurzu, w zimie także soli, powoduje zacieranie się ruchomego przegubu tego elementu, co znacznie zmniejsza docisk pióra do szyby i wiąże się z koniecznością jego wymiany. Wycieraczki powinniśmy wymieniać również ze względu na proces starzenia gumy, która z upływem czasu staje się twardsza i prowadzi do zarysowania szklanej powierzchni.

W starszych autach pojawiają się często problemy z dociskiem ramienia. Zużywa się sprężyna dociskająca. Problem jest bardzo widoczny przy próbie montażu płaskich wycieraczek bezszkieletowych, które do prawidłowej pracy wymagają większego nacisku. W przeciwnym wypadku pióro będzie odstawało w środkowej części. Nie jest to wina producenta wycieraczki, że nie pracuje ona właściwie, a zużycia elementów odpowiedzialnych za właściwy docisk ramienia. W takich przypadkach należy zastosować tradycyjne szkieletowe wycieraczki sprawdzonego producenta.

Zachowanie długiej żywotności wycieraczek zależy od przestrzegania kilku reguł.
Przede wszystkim w czasie mycia szyb samochodu trzeba dokładnie umyć ramiona i pióra wycieraczki oczyszczając je z kurzu i piasku.

W zimie natomiast wycieraczki bardzo często przymarzają. Podczas odrywania ich od szyby najczęściej dochodzi do uszkodzeń gumy. Aby ułatwić ochronę i jednocześnie przedłużyć żywotność wycieraczki firma German wyposażyła je w specjalne silikonowe osłonki, które można nałożyć na pióro zapobiegając przymarznięciu elementu gumowego. Jeśli jednak zapomnimy zabezpieczyć pióro i przemarznie ono do szyby, należy je odrywać bardzo powoli i ostrożnie.

fot. www.german.com.pl