Polskie firmy masowo upadają przez kryzys euro

0
1278
views

Przedsiębiorstwa nie wytrzymują kryzysu. Upadają przede wszystkim małe firmy. Stanowią aż 74 proc. wszystkich polskich przedsiębiorstw, którym nie powiodło się w 2010 roku – wynika z danych Eurobarometru.

To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Gorzej jest jedynie w Hiszpanii.
Najbardziej narażone na upadłość są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne. Niezbyt dobrze radzą sobie również wspólnicy w spółkach cywilnych.

Upadłość ogłaszają najczęściej firmy działające w przemyśle przetwórczym (41 proc. przypadków) oraz zajmujące się handlem (22 proc.) – informuje wyborcza.biz.

Przedsiębiorstwa te muszą kończyć działalność, ponieważ tracą klientów lub brakuje im pieniędzy. Często też nie wytrzymują konkurencji.

Badania pokazują również, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli biznesową porażkę, rzadko po raz drugi decydują się na założenie firmy. Zrobił to tylko co dziesiąty ankietowany.

Nawet jeśli ktoś postanowił spróbować jeszcze raz, ma do przebycia ciężką drogę, ponieważ "upadli" przedsiębiorcy są postrzegani w biznesie jako niewiarygodni – podkreśla wyborcza.biz.

Źródło: wyborcza.biz