Niesamowite fakty o uśmiechu

3
1290
views

Na pewno znasz te sformułowania: „śmiech to zdrowie” lub „śmiech jest najlepszym lekarstwem”. I niewątpliwie tak jest. Jednak śmiech jest o wiele ważniejszy niż myślisz. Dlaczego? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Uzdrawiający śmiech

Śmiech to świetne ćwiczenie dla przepony, brzucha, gardła, twarzy i ramion. Kiedy się śmiejemy, zwiększa się natlenienie we krwi, co wspomaga proces zdrowienia, poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne przy powierzchni skóry (dlatego śmiejąc się często jesteśmy czerwoni na twarzy). Śmiech wzmacnia naszą odporność, pomaga spalić kalorie oraz obniżyć tętno. Henri Rubenstein dowiódł, że minuta szczerego śmiechu to 45 minut późniejszego rozluźnienia. Zaś Profesor William Fry odkrył, że jeśli roześmiejesz się 100 razy, będzie to odpowiadało 10-minutowej sesji na przyrządzie do treningu wioślarskiego. Niesamowite, prawda?
Nie trzeba chyba wspominać, że śmiech stymuluje tzw. „hormony szczęścia”, czyli endorfiny, które rozładowują napięcie i wprowadzają nas w świetny nastrój. Znane są również przypadki leczenia śmiechem – Amerykański pisarz, Norman Cousins, w 1964 r. zapadł na poważną chorobę autoimmunologiczną. Bardzo cierpiał, nie mógł się też poruszać. Lekarze stwierdzili, że nie są w stanie mu pomóc. Jednak Cousins nie poddał się. Całymi dniami oglądał filmy braci Marx oraz program „Ukryta kamera”. Po pół roku terapii śmiechem choroba minęła!

Jak rozpoznać fałszywy uśmiech

Naszym uśmiechem sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe, które unoszą kąciki ust oraz okrężne oka, które powodują zmarszczki w kącikach oczu. W naturalnym uśmiechu nie tylko unoszą się kąciki ust, ale także kurczą się mięśnie wokół oczu. Ludzie nieszczerzy śmieją się tylko ustami. Ponadto w prawdziwym uśmiechu część oka
pomiędzy brwią, a powieką przesuwa się w dół, zaś koniuszki brwi opuszczają się lekko. Dlatego chcąc sprawdzić prawdziwość uśmiechu obserwuj czy powstają zmarszczki w okolicach oczu.

Uśmiech, a nawiązywanie relacji

Robert Provine stwierdził, że śmiejemy się ponad trzydziestokrotnie częściej, gdy jesteśmy w towarzystwie innych osób, niż kiedy jesteśmy sami. Odkrył również, że nasz śmiech mniej wiąże się z samymi dowcipami, a bardziej z budowaniem związków. Jedynie 15 procent naszego śmiechu ma swoje źródło w śmieszności dowcipu.
Śmiech jest zaraźliwy. Kiedy obdarzasz kogoś uśmiechem, to osoba odwzajemnia się tym samym (nawet jeśli oboje uśmiechacie się sztucznie). Dzieje się tak, ponieważ w mózgu istnieją „neurony lustrzane”. Uruchamiają one obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy i jej wyrazów. To zaś wywołuje natychmiastową reakcję odzwierciedlającą. Po prostu automatycznie naśladujemy grymasy twarzy, które widzimy. Dlatego to takie ważne byś uśmiechał się jak najczęściej. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale także na Twoich rozmówców. Kiedy się uśmiechamy, ludzie postrzegają nas jako bardziej atrakcyjnych, pewnych siebie i towarzyskich.

Czy wiesz, że…

* Uśmiech wykorzystuje od 5 do 53 mięśni twarzy.
* Kobiety śmieją się częściej niż mężczyźni.
* Uśmiech jest bardziej atrakcyjny niż makijaż.
* Endorfiny, które są uwalnianie przez mozg podczas śmiechu, mają podobny skład chemiczny do morfiny i heroiny.
* Według brytyjskich naukowców 1 uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady.
* Istnieje około 19 typów uśmiechu.
* Kłamcy uśmiechają się mniej od ludzi mówiących prawdę.
* Dorosły śmieje się średnio 15 razy dziennie, a dziecko w wieku przedszkolnym 400 razy.
* Uśmiech jest uniwersalną oznaka radości w każdej kulturze.

Za każdym razem, gdy się uśmiechasz, czujesz przyjemność, radość i szczęście. Poza tym inni postrzegają Cię jako towarzyską i życzliwą osobę. Wzmacniasz też swój system immunologiczny i ćwiczysz przeponę. Dlatego mam nadzieję, że od tej pory uśmiech już na zawsze zagości na Twojej twarzy! 🙂

3 KOMENTARZE

  1. Czasami mam wrażenie, że uśmiecham się aż za często, będę miała sporo zmarszczek na starość 😉 W każdym razie, lubię to i naprawdę wierzę, że jest to swojego rodzaju terapia. A odwzajemniony uśmiech to jeszcze większa przyjemność 🙂