Piach z jezdni i śmieci przyczyną niedzielnych podtopień w Gdańsku

0
1388
views

Przyczyną podtopień ulic po niedzielnej nawałnicy był zalegający na jezdniach piach, który zapchał studzienki. ZDiZ twierdzi, że robi co może, ale po długiej zimie brakuje mu pieniędzy na sprzątanie jezdni. Według Gdańskich Melioracji piach to tylko połowa problemu, za który odpowiadają też śmieci.

Późnym popołudniem w niedzielę nad Trójmiastem przeszła nawałnica. Wiele ulic zostało podtopionych, w tym główne arterie Gdańska – Trasa Słowackiegozobacz na mapie Gdańska, al. Wojska Polskiego zobacz na mapie Gdańska i al. Grunwaldzka zobacz na mapie Gdańska. Kierowcy musieli zrezygnować z dalszej podróży bądź ryzykować jadąc w wodzie sięgającej do wysokości drzwi auta. Stanęły też tramwaje.

Władze ZDiZ przyznają, że z powodu długiej zimy mają niewiele pieniędzy na czyszczenie jezdni.

Z kolei pracownicy spółki miejskiej Gdańskie Melioracje, która dba o przepustowość studni kanalizacyjnych, problemem są też odpady komunalne.

Piach to drugorzędny problem. Zatyka on studzienki w 10-15 proc. Gorsze jest to, że do studzienek trafiają m.in. papier i folie. To one najbardziej blokują przepływ wody opadowej – mówi Andrzej Chudziak, zastępca dyrektora Melioracji Gdańskich.

Zdaniem władz Gdańskich Melioracji przyczyną zapychania studzienek jest też trawa, która po skoszeniu m.in. z pasów zieleni schnie przy jezdni. Gdy jest lekka przenoszona jest przez wiatr na jezdnie. Czemu nie jest od razu usuwana? Ma być ona po prostu lżejsza i tańsza przy odbiorze na wysypisku śmieci.

Gdańskie Melioracje zwracają też uwagę na pechowy zbieg okoliczności, który sprawia, że w ostatnim czasie nawałnice i burze przypadają na weekendy. Choć wtedy rzadziej poruszamy się po mieście, to także pracowników spółki mogących udrażniać studzienki jest mniej, przez co skutki nawałnic trwają dłużej.

Zaradzić temu mogłoby prewencyjne oczyszczanie kanalizacji deszczowej. Problem w tym, że miasta ani miejskiego przedsiębiorstwa na to nie stać.

Przed nami miesiące najbardziej obfite w opady deszczu, czyli lipiec i sierpień. Spada wtedy średnio ok. 80-90 mm wody. Rocznie spada u nas ok. 700 mm deszczu, czyli o ok. 100 mm więcej niż średnia dla Polski.

Fot. http://trojmiasto.tv

Redakcja PL