Łódź droższa w 2012.

0
1272
views

Z początkiem nowego roku, łodzianie powinni przygotować się na podwyżkę cen. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przy aprobacie łódzkich radnych wprowadził nowe ceny za odprowadzanie ścieków i dostarczanie do mieszkań wody.

W minionym roku stawki za wodę wynosiły 3,47 zł za metr sześcienny. Teraz wzrosły do 3,75 zł. Za odprowadzanie ścieków będzie trzeba zapłacić 3,23 zł za metr sześcienny. Dotychczas płaciliśmy tylko 3,01 zł. Władze miasta oszacowały, że trzyosobowa rodzina zapłaci po podwyżkach, aż o 5 zł więcej. Przeciwni podwyżce byli radni SLD. 
Łodzianie przygotowani powinni być też na nowe stawki podatku od nieruchomości. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, to za jeden metr kwadratowy zapłacimy 0,70 gr. Dotychczas płaciliśmy 0,67 zł.
0,47 zł za metr kwadratowy trzeba będzie zapłacić za grunty, które nie są wykorzystywane pod działalność gospodarczą. Prawdziwy ciężar podwyżek odczują ci, którzy taką działalność prowadzą. Maksymalna ustalona przez Ministra Finansów stawka podatku dla przedsiębiorców wynosi 21,94 zł za metr kwadratowy. Mimo tego, prezydent Hanna Zdanowska zaproponowała, by podatek dla przedsiębiorców z terenu Łodzi wynosił aż 20,86 zł. Radni zdecydowali się przyjąć maksymalną możliwą stawkę. Oszacowano, że za 100-metrowe pomieszczenie przeznaczone na działalność gospodarczą firma będzie płaciła o 113 zł więcej niż w poprzednim roku.  

20 % więcej zapłacą za czynsz lokatorzy mieszkań komunalnych od 1 marca 2012 roku. Stawka wynosiła średnio 4,19zł, a w tym roku wzrośnie do 5,02 zł.
Łódzkie MPK również zapowiada podwyżki cen biletów.

Po takich informacjach, noworocznym postanowieniem powinna być nauka efektywnego oszczędzania.

Blanka Rogowska