Marsz Polonia w Teatrze Powszechnym.

0
1351
views

 „Inscenizuję „Marsz Polonia” w Łodzi, mieście – legendzie, które przestało już być dla mieszkańców Ziemią Obiecaną. Mieście o ogromnej ilości zdegradowanych budynków (to naprawdę wygląda porażająco, gorzej niż w Legnicy, te dziesiątki kamienic, którym grozi natychmiastowa katastrofa budowlana) na które patrzy wyremontowana do błysku przez Francuzów Manufaktura.” jacekglomb.pl/

– tak na swoim blogu pisze Jacek Głomb- reżyser „Marszu Polonii” wystawianego od najbliższej soboty w Teatrze Powszechnym w Łodzi
Dla Jacka Głomba, na co dzień dyrektora Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, który Jerzego Pilcha uważa za najlepszego żyjącego polskiego pisarza, nie jest to pierwsza powieść pisarza, wystawiona na scenie. Wcześniej na deskach w Zielonej Górze wyreżyserował spektakl "Zabijanie Gomułki" według jego powieści "Tysiąc spokojnych miast".
„Marsz Polonia” jest obrazem współczesnej Polski, wiecznie podzielonej na prawdziwych patriotów i na lubiących zakrapiane alkoholem balangi kosmopolitów. Jest to powieść irracjonalna, wielopłaszczyznowa, nierzeczywista, złożona, wymuszająca na czytelniku odrobinę zastanowienia się nad otaczającą go rzeczywistością.
Głównym bohaterem jest Jerzy Pisarz, który w dniu swoich urodzin postanawia poszukać kobiety idealnej. W trakcie owych poszukiwań natrafia na autokar wiozący gości na imprezę.
Sms-em od Beniamina Bezetznego (  pierwowzór Jerzy Urban ) zostaje zaproszony  na bankiet przeistaczający się powoli w orgię.  
Obok wspomnianego Jerzego Urbana, pojawia się także generał Jaruzelski, stary Kubica, Doda, a także duch Miłosza. Goście Bezecnego znajdują się w starej oblężonej twierdzy.  Jest striptiz Matki Polki, scysje zamordowanych za komuny o wiecznie żywą śmierć, wizja mordu, ostra  polemika oraz mecz pomiędzy prawdziwymi Polakami ( Arka Przymierza ) a gośćmi Bezecnego ( Wieża Babel ).  Powieść jest mieszaniną uczuć , poglądów, wartości.  Ścierają się w niej opozycyjne w stosunku do siebie światopoglądy, filozofie życia, nurty polityczne.
Nad sceniczną oprawą „Marszu Polonii” pracują: choreograf Witold Jurewicz, dramaturg Robert Urbański, kompozytor Bartek Straburzyński oraz autorka scenografii Małgorzata Bulanda.
Premiera sztuki odbędzie się w sobotę 21.01.2012r.  o godz. 19.00.

Ena