Ważenie tirów.

0
1422
views

Od 14 lutego kierowcy tirów wjeżdżających do Łodzi  drogą krajową numer 1 będą musieli spodziewać się dodatkowej kontroli załadunku.

Tego dnia ma nastąpić legalizacja wag będących częścią tzw. inteligentnego systemu transportu.  Będzie on wychwytywał przeładowane ciężarówki właśnie dzięki wagom zamieszczonym w drodze.

W momencie, gdy kierowca tira najedzie na wagę zobaczy na tablicy świetlnej, że jest ważony. Zostanie zrobione zdjęcie, które trafi zarówno do policji, jak i do inspekcji transportu drogowego. Po określeniu szacunkowego ciężaru załadunku, nastąpi  dokładne ważenie i kontrola pojazdu. Przeładowane samochody będą mogły wrócić na trasę dopiero, gdy pozbędą się nadmiaru załadunku. Właściciel będzie musiał podstawić dodatkowy samochód i przeładować towar. Zostaną wymierzone kary w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przeładowane tiry są poważnym zagrożeniem dla ruchu drogowego. O wiele trudniej jest zapanować nad takim samochodem, co może powodować niebezpieczne sytuacje, utrudniają one poruszanie się innych pojazdów oraz w dużej mierze przyczyniają się do niszczenia nawierzchni drogowej.

Ena