Diesle w odwrocie

0
1032
views

Raport rynku sprzedaży samochodów używanych Najnowszy raport serwisu otoMoto.pl, dotyczący rynku sprzedaży używanych aut pokazuje, że nadal jesteśmy miłośnikami niemieckich samochodów, ale coraz rzadziej poszukujemy pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

W naszym kraju istnieje duże zapotrzebowanie na tanie samochody – zapytania dotyczyły najczęściej samochodów w cenie 3-6 tys. zł. Najpopularniejsze używane samochody to VW Golf, VW Passat i Audi A4. Najbardziej poszukiwanymi nowymi autami były Dacia Duster, Skoda Octavia oraz Kia Sportage.
Najpopularniejsze samochody wyróżniono tytułami Internetowych Samochodów Roku 2011.

Najpopularniejsze używane

Internetowym Samochodem Roku w kategorii aut używanych został, po raz kolejny, VW Golf z 1,2 mln zapytań. Na drugim miejscu uplasował się większy brat kompaktowego Volkswagena – Passat, którego wyszukiwano około milion razy. O 0,2 mln zapytań mniej zdobyło Audi A4. Kolejne miejsca na liście zajęły: BMW serii 3, Opel Astra, Audi A6, VW Polo, Mercedes klasy E, Skoda Octavia i Ford Focus. W drugiej dziesiątce znalazły się Toyota Avensis, Mercedes klasy C, Opel Vectra, BMW X5, Mercedes 190, Audi A3, VW Touran, BMW serii 5.

– „Wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych modeli samochodów, aż 18 to produkty niemieckie. To kolejny rok dominacji samochodów zza naszej zachodniej granicy, zwłaszcza marki i grupy VW” – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.

W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych marek samochodów, wyraźna jest przewaga pojazdów z Niemiec, choć nieco topnieje. W 2011 w serwisie otoMoto.pl pytano o Volskwageny ponad 5 mln razy. Zainteresowanie wzbudzał też Mercedes-Benz (4,2 mln) i BMW (3,6 mln). Polacy interesowali się także Audi, Oplami, Toyotami, Fordami, Renaultami, Skodami i Nissanami.


Najpopularniejsze nowe
Dacia Duster była najczęściej wyszukiwanym autem w konfiguratorze nowych samochodów, mimo że nie znalazła się nawet w pierwszej czterdziestce najczęściej poszukiwanych używanych aut na otoMoto.pl. Rumuński SUV zdetronizował Skodę Octavię, która spadła na drugie miejsce. Najniższy stopień podium wywalczyła Kia Sportage, a tuż za nim znalazł się Opel Astra. Piąta lokata przypadła Skodzie Fabii, zaś kolejne: Kia Cee’d, Ford Focus, VW Golf, Citroen C4 i Kia Venga.

– „W odróżnieniu od amatorów samochodów używanych, kierowcy szukający aut nowych nie są przywiązani do produktów niemieckich. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko dwa samochody z Niemiec i kolejne dwa należące do niemieckiej grupy VW. Polacy szukają przede wszystkim tzw. kompaktów i SUV-ów. Okazuje się, że kupując samochody nowe, cena liczy się bardziej niż prestiż. Najczęściej wyszukiwane marki samochodów używanych to VW, Mercedes-Benz, BMW i Audi. Najczęściej wyszukiwane modele samochodów nowych to produkty Dacii, Skody i Kii.” – wyjaśnia Marcin Świć.

Internetowy Samochód Roku to tytuł przyznawany w oparciu o analizę wyszukiwań użytkowników serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.
Wysokoprężny Volkswagen, benzynowy Opel
Silniki TDI zapracowały na dobrą opinię. Trzy najczęściej poszukiwane samochody używane napędzane były silnikami TDI o pojemności 1,9 i 2 l. BMW serii 3 również szukano z dwulitrową, wysokoprężną jednostką. Dopiero na piątym miejscu uplasowała się benzynowa Astra 1.6.

Jeśli chodzi o rodzaje nadwozia, Golf i Astra były najczęściej poszukiwane w wersji hatchback. Większego Passata preferowano w wersji kombi, zaś w A4 i BMW serii 3 królowała odmiana sedan.

Mercedesów więcej niż Fiatów
W otoMoto.pl najwięcej jest Volkswagenów, Opli, Fordów, Renault i Audi. Kolejne miejsca w rankingu ofert zajęły BMW, Mercedes-Benz, Fiat, Peugeot i Toyota. Jeśli jednak przyjrzymy się pierwszej dziesiątce modeli samochodów, wyraźniej zobaczymy niemiecką dominację: VW Golf, VW Passat, Opel Astra, Audi A4, Opel Vectra, Ford Focus i Mondeo, Opel Corsa, Renault Megane, VW Polo – aż 9 na 10 najpopularniejszych modeli to produkty niemieckie. W ogłoszeniach dominują pojazdy klasy C, czyli tzw. kompakty, samochody klasy D oraz małe samochody miejskie.
Nie jesteśmy bogaci
Najwięcej zapytań w otoMoto.pl dotyczyło samochodów o wartości 4-5 tys. zł. Za nimi znalazły się pojazdy o wartości 3-4 tys. zł, zaś trzecie miejsce 5-6 tys. zł, jednak statystyczny samochód wystawiony w roku 2011 na otoMoto.pl miał około 10 lat i kosztował nieco ponad 20 000 zł.

– „Po analizie milionów ogłoszeń motoryzacyjnych zamieszczonych w naszym serwisie stwierdzamy, że na rynku samochodów używanych nie widać większego spowolnienia. […] Rynek zareagował na wysokie ceny paliw, zwłaszcza oleju napędowego. Zainteresowanie samochodami z silnikiem Diesla wyraźnie spadło w czwartym kwartale ubiegłego roku. Na rynku pojawiło się też wiele starszych samochodów zasilanych gazem płynnym, jednak udział tych aut nadal nie przekroczył poziomu 10% wszystkich ogłoszeń. Wysoki kurs Euro przełożył się na niewielki spadek udziału ofert samochodów sprowadzanych.” – mówi Marcin Świć.

Eksperci otoMoto.pl przewidują, że samochody z niewielkimi, oszczędnymi silnikami zyskają na popularności w 2012 roku. Odwrotny trend będzie można zaobserwować w przypadku jednostek wysokoprężnych o pojemności większej niż 2l. Podobnie będzie w przypadku aut z dużymi, nieekonomicznymi silnikami benzynowymi bez instalacji LPG.