Oddział preadopcyjny – zamknięty.

0
1073
views

Znajdujący się w Łódzkim szpitalu im. Rydygiera  oddział preadopcyjny został  właśnie zamknięty. 

Zgodnie z nową ustawą ośrodki adopcyjne mają być prowadzone przez władze województwa, a nie, jak był do tej pory, władze miejskie. Ośrodek miejski dla  porzuconych maluszków zamknięto 31 grudnia 2011r., ale nie otworzono jeszcze ośrodka wojewódzkiego.

Kiedy go otworzą? Dokładnie nie wiadomo – albo w połowie tego roku albo na koniec, gdyż trzeba najpierw opracować wytyczne – parafrazując słowa dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej .

Udało się natomiast stworzyć, wymagany w nowej ustawie,  Regionalny Ośrodek Adopcyjny, w którym szkoleni mają być przyszli adopcyjni rodzice.

Oddział preadopcyjny był azylem dla niechcianych i porzuconych dzieci. Przebywały w nim osiem tygodni, następnie trafiały albo do rodzin adopcyjnych albo do domów dziecka . Maluszki na oddziale miały zapewnioną fachową opiekę medyczną, położnych, a także spokój. Zdarzało się, że matki, które zrzekły się swoich praw wracały po swoje dzieci, gdy minął szok poporodowy  ( zgodnie z prawem mają na to sześć tygodni ).  Teraz noworodki trafiają od razu do domów dziecka lub do rodzin zastępczych.

Urzędnikom kilka miesięcy nie robi żadnej różnicy, będą sobie opracowywać wytycznej i analizować je. Jednak zapominają o tym, że swoim ślimaczym tempem największą krzywdę robią  tym najmłodszym, najsłabszym, nie potrafiącym się bronić .

Ena