Ceny jaj na święta ostro w górę

0
1263
views

Wielkanoc w tym roku będzie kosztowna. Ceny kurzych jaj biją rekord za rekordem. Tylko w ostatnim okresie kilku tygodni ceny wzrosły o ponad 50 proc., obecna cena przewyższa prawie dwa razy ceny z ubiegłego roku.

Wzrosty cen przed Wielkanocą są normalną praktyką w handlu, dochodzi wzrost cen paliw i znaczny wzrost popytu na produkty spożywcze przed świętami. W okresie świąt spożywamy 2-3 razy więcej produktów z udziałem jajek niż zwykle (sałatki, ciasta, majonezy). A wytwórcy nie mogą raptem nagle zwiększyć produkcji, bo kury niosą się w każdym okresie podobnie.

Ten rok dla cen jaj jest wyjątkowy i wiąże się z wprowadzaniem nowych przepisów unijnych odnośnie warunków chowu kur niosek.  Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że każdy tydzień przynosi rekord cenowy. Tylko w ciągu miesiąca przeciętna cena jaj w sprzedaży wzrosła o ponad połowę. A w porównaniu z poprzednią Wielkanocą – jest prawie dwa razy wyższa. Szybują zarówno ceny małych jaj (te o rozmiarze "S" w ciągu roku zdrożały z 19 do 41 gr.), średnich ("M" – z 24 do 46 gr) i większych ("L" z 26 do 51 gr). A największe, "XL" – z 38 do 63 gr.

Media