Regenerujący się plastik

0
1502
views

Regenerujący się plastik – od tej pory praktycznie wszystko, od ekranu telefonu komórkowego do zderzaka samochodowego będzie się samoistnie naprawiać! Jakby tego było mało nowe tworzywo zaprezentowane przez Marka W. Urbana ma więcej zaskakujących właściwości.Najbardziej niezwykłą cechą plastiku nowej generacji jest to, że po zadraśnięciu rysa czerwienieje, jak nabiegła krwią rana, a następnie rozpoczyna się proces samoleczenia, inspirowany właściwościami, jakie posiadają kora drzewa czy ludzka skóra. Marek W. Urban z Uniwersytetu South Mississippi podczas międzynarodowego spotkania American Chemical Society zaprezentował swój nowy wynalazek. Najciekawszą właściwością kopolimerów zaprezentowanych przez Urbana były tworzące się czerwone plany wokół miejsc, które uległy uszkodzeniu.

Rozwój substancji posiadających zdolności samoleczenia jest obecnie jednym z najsilniej eksploatowanych projektów z zakresu tworzyw. Naukowcy prezentują różne warianty samoleczących się materiałów. Niektórzy wykorzystują specjalne kapsułki, którymi naszpikowana jest substancja. W razie uszkodzenia kapsułki te pękają wypełniając ubytki. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym przez badaczy są substancje, które pod wpływem ciepła lub światła odtwarzają zerwane wiązania strukturalne tworzywa. W tym wypadku plastik zaczyna się regenerować wykorzystując światło słoneczne, zwykłe światło żarówki, czy też zmianę temperatury.

Substancja prezentowana przez Urbana jest zbudowana z kopolimerów, zawierających duże ilości wody, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska niż pozostałe polimery. Zawierają rodzaj molekularnego łącznika, który działa jak most w łańcuchu polimerowym. Pod wpływem zadrapania, nacięcia czy złamania wiązania plastiku zostają przerwane. Innowacją wprowadzoną przez Urbana jest widoczna zmiana koloru w miejscu uszkodzenia. W odróżnieniu od innych tego typu materiałów substancja opracowana przez Urbana ma zdolności regeneracyjne, które będą się mogły stale powtarzać. Zastosowanie dla tego rodzaju tworzyw jest bardzo szerokie – od zwykłych tipsów, po zderzaki samochodowe czy nawet części samolotów. W przypadku tych ostatnich może to znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania takiej maszyny, gdy uszkodzenie będzie sygnalizowane za pomocą zmiany koloru. Poza tym drobne uszkodzenia będą naprawiać się same, gdy będą tylko wystawione na intensywniejsze działanie światła bądź ciepła. Dzięki sygnalizowaniu usterek różnego rodzaju maszyn podróżowanie może stać się bezpieczniejsze, a to tylko jedno z wielu zastosowań dla nowej substancji. Poniższy film prezentuje jeden z rodzajów regenerującego się plastiku.

https://lh5.googleusercontent.com/-jKZ8p3Zncco/Ty7Z-Ii6hgI/AAAAAAAAAtk/_a3vaQ9-X_g/w564-h168-k/timthumb.php.jpg

maxmania.pl Dla www.Zd24.pl