Puchar Euro 2012 w Warszawie

0
1385
views

Trofeum piłkarskich Mistrzostw Europy przez weekend można oglądać na Placu Defilad. Tysięczna osoba, która sfotografuje się z pucharem dostanie bilet na Euro 2012.

Warszawa jest pierwszym z miast gospodarzy Euro 2012, gdzie można oglądać wyjątkowe trofeum. Srebrny puchar przywiózł do stolicy Martin Kallen, Dyrektor operacyjny UEFA. Możliwość zaprezentowania Pucharu Henri Delaunaya jest przedsmakiem tego, co nas czeka za niespełna 50 dni – powiedziała na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, witając w stolicy trofeum.
Po oficjalnej części z Placu Defilad wyruszyła barwna parada. Przeszła ulicami miasta, a jednym z przystanków był Szpital Dziecięcy przy ulicy Kopernika. Po powrocie przed Pałac Kultury i Nauki, wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowski umieścił puchar w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Trofeum można oglądać w sobotę i niedzielę w godzi. 10-22. Tysięczna osoba, która jako zrobi sobie zdjęcie z pucharem dostanie wyjątkową nagrodę. To bilet na piłkarskie Mistrzostwa Europy.
Po pobycie w Warszawie puchar będzie przewieziony do sześciu kolejnych miast gospodarzy Euro 2012. 11 maja trofeum Henri Delaunaya powędruje do naszych wschodnich sąsiadów i współorganizatorów turnieju, Ukraińców.

Pomysłodawcą Mistrzostw Europy był Henri Delaunay, dawny Sekretarz Generalny UEFA. To dzięki Delaunayowi kibice na Starym Kontynencie raz na cztery lata przeżywają niezwykłe emocje. Pierwsze Mistrzostwa Europy odbyły się w 1960 roku. Zwycięzcami byli piłkarze ZSRR, a jako pierwszy w historii puchar wzniósł kapitan reprezentacji Igor Netto. Przez kolejne 48 lat trofeum Henri Delaunaya nie ulegało żadnym zmianom. Co cztery lata trafiało w inne ręce, ponieważ jeszcze żadnej reprezentacji nie udało się wygrać Mistrzostw dwa razy z rzędu. 26 stycznia 2006 roku na ceremonii w Montreux zaprezentowano nową wersję pucharu. W porównaniu z oryginałem był o 12 centymetrów wyższy i 2 kilogramy cięższy. Zawodnikiem, który jako pierwszy wzniósł odnowione trofeum był Iker Casillas. Kapitan narodowej reprezentacji Hiszpanii, która w 2008 roku po raz drugi w swojej piłkarskiej historii sięgnęła po Mistrzostwo Starego Kontynentu. Warto wspomnieć, że obecnie puchar waży 8 kilogramów i ma aż 60 centymetrów wysokości.

Hubert Sławek