SZOP-PATROL w centrum Łodzi

0
1302
views

Pojawiły się na ulicach Łodzi kilka dni temu i budzą spore zainteresowanie. Kontrolują toalety w pubach, restauracjach, urzędach. Szopy pracze, a właściwie SZOP-PATROL to kolejna odsłona kampanii edukacyjnej pod hasłem „Szanuj Sedes.

Woda wraca”, w której Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi przekonuje łodzian, by nie wrzucali śmieci do toalet. Akcja „Szanuj sedes. Woda wraca” rozpoczęła się w marcu, w Światowym Dniu Wody. Wtedy po raz pierwszy łodzianie dowiedzieli się, że wrzucają do kanalizacji aż 200 ton śmieci miesięcznie! W toaletach ląduje wszystko, co tylko się zmieści: kapsle, puszki po napojach, lekarstwa, środki higieny osobistej, a wśród nich te najbardziej uciążliwe, czyli patyczki do uszu (do toalet trafia ich nawet tona miesięcznie). Patyczki trudno wyłowić, zatrzymują się w pompach, powodują awarie. Zatrzymanie pomp, ich czyszczenie – nawet kilka razy dziennie – często także naprawa, to strata czasu oraz dodatkowe koszty dla oczyszczalni. Akcja edukacyjna ma pomóc rozwiązać ten problem i uświadomić łodzianom, że sedes to nie kosz na śmieci.
Po informacyjnej kampanii indoorowej w toaletach łódzkich pubów i klubów, przyszedł czas na kolejne działania – na klamkach toalet pojawiły się zawieszki przypominające o tym, gdzie powinny trafiać śmieci.

– Cieszymy się, bo do akcji chętnie przyłączyły się nie tylko łódzkie puby czy restauracje – mówi Rafał Reszpondek, z-ca dyrektora ds. marketingu GOŚ – Partnerami kampanii zostali także: Urząd Miasta Łodzi, Łódzki Urząd Wojewódzki, Aquapark Fala, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi, a także łódzkie Lotnisko im. Reymonta, Międzynarodowe Targi Łódzkie i Toya Studios.
Kampanię wspiera „SZOP-PATROL”, czyli szopy pracze, pilnujące porządku w toaletach. Szop pracz to maskotka Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, a akcja edukacyjna, która kierowana jest także do dzieci, to dobra okazja, by o nim przypomnieć. – Zależy nam, aby kształtować postawy całych rodzin i docierać nawet do najmłodszych. Nasz sympatyczny szop na pewno w tym pomoże – przekonuje Reszpondek.
Kolejnym elementem kampanii „Szanuj sedes. Woda wraca” będą spotkania edukacyjne w łódzkich szkołach, które w maju zostaną zorganizowane przy wsparciu GOŚ. Oczyszczalnia przygotuje dla dzieci komiks, którego głównym bohaterem ma być właśnie szop pracz.

Dla www.Zd24.pl, www.3pr.com.pl