NATO odpowiada na groźby Rosji

0
1268
views

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen uznał za nieusprawiedliwioną rosyjską groźbę ataków na tarczę antyrakietową. – Nie mamy jakiegokolwiek zamiaru atakować Rosji – powiedział Rasmussen.

Na wspólnej konferencji prasowej Merkel i Rasmussen skomentowali wypowiedź szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Nikołaja Makarowa. Podczas zorganizowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony konferencji na temat obrony przeciwrakietowej w Moskwie Makarow nie tylko zagroził rozmieszczeniem Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim w wypadku braku kompromisu z USA i NATO w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, ale także ostrzegł, iż jej obiekty mogą stać się celem prewencyjnego ataku z użyciem tych rakiet. Zastrzegł, że decyzja taka może zostać podjęta „w okresie zaostrzenia sytuacji”.

– Uważam, że takie wypowiedzi są nieusprawiedliwione – oświadczył Rasmussen. Przypomniał, że NATO zaprosiło Rosję do współpracy przy tworzeniu systemu obrony antyrakietowej, który jest we wspólnym interesie.

Media