Nowoczesne szpitale

0
1331
views

W warszawskich szpitalach od 2014 r. ma obowiązywać cyfryzacja. Większość placówek ma problemy z wdrażaniem systemów. Brakuje pieniędzy, trudna okazuje się także obsługa systemu.

Na razie proces cyfryzacji idzie powoli. Często lekarze muszą wpisywać dane pacjentów zarówno na komputerze, jak i na karcie, w ten sposób marnuje się czas pacjenta.
Celem komputeryzacji jest uwolnienie lekarzy od nadmiaru dokumentacji medycznej, która odtąd ma być dostępna elektronicznie. Ma zapewnić szybszy i łatwiejszy dostęp do wyników badań, np. zdjęć rentgenowskich, oraz łatwiejsze zapisywanie na wizytę, tak jak ma to miejsce w niektórych prywatnych przychodniach.
Na początku nie jest łatwo – ze względu na wysokie koszty cyfryzacji i wyjątkowo wolną obsługę pacjenta, narzekają szpitale i pacjenci.
Niektóre z placówek chcą zabiegać o dodatkowe fundusze unijne, te którym nie udało się uzyskać dofinansowania, zaciągają kredyty.
Mimo problemów i kosztowności, jakie niesie za sobą wprowadzenie cyfryzacji do szpitali, jest to proces potrzebny i konieczny, z pewnością ułatwi życie pacjentom i lekarzom, udoskonali leczenie i diagnozowanie.

Agnieszka Przedpełska