Słoneczne parkomaty

0
1424
views

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie chce wymienić stare parkomaty na nowe… zasilane energią słoneczną.

Obecnie w samym centrum stolicy jest ponad 100 takich urządzeń działających na energię słoneczną. ZDM ma zamiar dokupić ponad 200 słonecznych parkomatów. Wymienione starsze modele mają trafić do stref parkowania w innych dzielnicach, m.in. na Ochotę i Muranów.
Nowe parkomaty są przykładem nowoczesnej technologii w miastach. Zostaną dostarczone przez francuską firmę Parcon, znaną na rynku światowym. ZDM nie będzie musiał martwić się naprawą zakupionych urządzeń, bo firma zapewnia serwis przez trzy lata, a o drobnej usterce wbudowane w parkomaty komputery będą informowały centralę SMS-em.
Żeby skorzystać z nowych parkomatów trzeba będzie zaopatrzyć się w kartę zbliżeniową, przy pomocy której zapłacimy za parkowanie. Parkomaty będą miały specjalne klawiatury, a na drukowanych paragonach znajdzie się numer rejestracyjny samochodu. Z parkomatem „porozumiemy” się w kilku językach, urządzenia będą wielojęzyczne i zasilane energią słoneczną – mogą pobierać światło nawet w przypadku zachmurzenia.

Parkomaty mają pojawić się w Warszawie do końca listopada. Wygląd nowych modeli się nie zmieni. Tak poprzednie parkomaty będą w kolorze niebieskim.

Agnieszka Przedpełska