Rajd Monte Carlo zagości w Warszawie

0
1035
views

Któż nie słyszał o Rajdzie Monte Carlo? Tym razem w Warszawie w poniedziałek, 4 czerwca zagoszczą uczestnicy II. Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Elektrycznych 2012. Zatrzymają się oni o godz. 11.00 w Centrum Kultury „Koneser” przy ul. Ząbkowskiej 27/31, aby naładować akumulatory swoich maszyn.

Inicjatorami tej rywalizacji są książę Monaco Albert II oraz mer estońskiej stolicy Tallina Edgar Savisaar. Patronat nad imprezą objęła Prezydent m.st. Warszawy. Przedsięwzięcie nawiązuje do rajdów z lat trzydziestych XX wieku, ale silniki spalinowe zostały zastąpione przez elektryczne i hybrydowe.

Samochody wyruszą 1 czerwca z Tallina by po przejechaniu 3300 km przez 10 państw (Estonię, Łotwe, Litwe, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy), dojechać w niedzielę, 10 czerwca do Monte Carlo.

Jednym z elementów imprezy w Warszawie będzie seminarium naukowo-techniczne na temat: „Pojazd z napędem elektrycznym szansa dla miast”. Podczas spotkania prelegenci przedstawią zasady funkcjonowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych, rozwiązania funkcjonujące na świecie, ich parametry techniczne, zalety trakcyjne i ekologiczne, a także ich potencjalną rolę, jako bufora bezpieczeństwa w systemie elektroenergetycznym, zasilającym miasto.

W trakcie postoju będzie można m.in. obejrzeć wystawę elektrycznych i hybrydowych pojazdów produkowanych seryjnie, konstrukcji prototypowych, jak i wykonanych w laboratoriach naukowo-badawczych, czy przez konstruktorów–amatorów. Wśród nich będą: Tesla Roadster, Fisker Karma i robiąca furorę Pobieda z 1958 r., przerobiona na pojazd w pełni elektryczny.

Posiadacze elektrycznych pojazdów mogą wziąć udział w Rajdzie na dowolnym odcinku. Regulamin Rajdu i warunki, jakim muszą odpowiadać pojazdy znajdują się na stronie: http://electricmarathon.eu/rules/