Święto wolności, wyłącz system Vol.4

0
1072
views

Wyłącz system to kolejna edycja warszawskiego Święta Wolności organizowanego przez Dom Spotkań z Historią, instytucję kultury m.st. Warszawy w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989. NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY. Rejestracja na spektakl Walentyna i na Fiestę.

PROGRAM
SPOTKANIA/POKAZY FILMOWE W DSH
29.05 (wt.), 18:00, DSH (ul. Karowa 20)
Kobiety systemu
Spotkanie o kobietach, celebrytkach systemu – symbolu i produkcie komunistycznej propagandy. Kim były naprawdę? Służebnicami ideologii? Maskotkami władzy? Ofiarami czy opokami systemu? W spotkaniu weźmie udział m.in. Ewa Toniak, historyk sztuki, autorka książki Olbrzymki: kobiety i socrealizm. Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu Dziewczyna z plakatu w reż. Ewy Pięty (2001, 29’).

30.05 (śr.), 18:00, DSH
Kobiety kontra system
Rozmowa o kobietach walczących przeciwko dyktaturom w różnych krajach świata. Spotkanie poprowadzi Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, korespondentka, specjalizująca się z tematyce Rosji i byłych republik radzieckich, a zwłaszcza Czeczenii. W dyskusji udział wezmą m.in. Aleksandra Chrzanowska, koordynator ds. cudzoziemców ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Maria Książak, psycholog.

31.05 (czw.), 18:00, DSH
Opozycyjna codzienność
Spotkanie z byłymi opozycjonistkami m.in. Ludwiką Wujec (polityk, urzędniczka samorządowa, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u) i Joanną Szczesną (dziennikarka, reporterka i pisarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL-u). Spotkanie prowadzi Monika Powalisz, reżyserka i dramatopisarka.

2–4.06 (sob.–pon.), 11:00-18:00, DSH
Bez komentarza – pokazy filmów i montaży filmowych na temat opozycjonistek w PRL-u i kobiet walczących obecnie przeciwko dyktaturom. Szczegółowy program pokazow będzie dostępny na stronie: www.wylaczsystem.pl.

5.06 (wt.), 18:00, DSH
Ciągle wierzę, reż. Magda Mosiewicz. Pokaz filmu o Ewie Hołuszko, urodzonej jako Marek Hałuszko (działacz opozycji demokratycznej w PRL-u). Goście spotkania: Ewa Hołuszko, Magda Mosiewicz (reżyserka), Agnieszka Graff (pisarka), Krystyna Duniec (teatrolog, Instytut Sztuki PAN). Prowadzenie Anna Czerwińska (Feminoteka).

PIKNIK WOLNOŚCIOWY
3.06 (niedz.), 13:00–20:00, skwer im. ks. Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

Koncerty/Scena pod kasztanem: The Phantoms (14:00), Biff (15:30), Złodzieje Oklasków (16:00); Budyń (17:00), Kinior & Mamadou Diouf (18.00). Prowadzący: Emanuela Osowska i Damian Kwiatkowski.

Podwórko PRL
Plac zabaw dla dzieci. Niezwykła podróż w czasie do świata nieistniejących dziś dziecięcych podwórek. Przypomnimy zapomniane bajki, gry i psoty. Zagramy w kapsle, klasy i w gumę. Młodszym gwarantujemy doskonałą zabawę, a starszym – moc wzruszeń.

Mężczyźni wielofunkcyjni
Warsztaty, podczas których znani mężczyźni przejmą opieką nad dziećmi. Każdy z zaproszonych gości przygotuje wyjątkowy program dla dzieci. Zaprezentują swoje ulubione opowieści i ich bohaterów. Wśród atrakcji m.in. czytanie i opowiadanie bajek, odtwarzanie bajek z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika „Ania”, zabawy sportowe i zręcznościowe, prace plastyczne i teatrzyk.

Audioprzewodnik „Warszawa opozycjonistek”
Punkt odsłuchu fragmentów nagrań byłych opozycjonistek m.in. Ludwiki Wujec, Danuty Przywary, Anny Komorowskiej. W punkcie będzie można pobrać aplikację „Warszawa opozycjonistek” i wyruszyć na spacer ich śladem. Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

WALENTYNA/spektakl w reż. Wojciecha Farugi
2–3.06 (sob.-niedz.), Teatr Studio, PKiN (Plac Defilad 1); Terminy spektakli: 2.06 (17:00, 21:30); 3.06 (17:00); rezerwacja: walentyna.dsh.waw.pl

Premierowy spektakl Wojciecha Farugi z udziałem Julii Kijowskiej i Warszawskiego Chóru Żeńskiego Harfa. Próba scenicznego zmierzenia się z biografią radzieckiej kosmonautki Walentyny Tiereszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie, która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej w 1963 roku.

AKCJE MIEJSKIE

3–6.06 (niedz.-śr.), Warszawa
Street Art wolności!
Street Art wolności! to akcja, która odbędzie się w rożnych miejscach stolicy, pokazująca miasto wolnych haseł i obrazów. Bądź czujny! Wolnościowe grafitti może powstać pod twoim domem lub pracą. W skład kolektywu streetartowców wchodzą: Cowek (Białoruś), Kroze (Białoruś), Grino (Białoruś) oraz Sucks (Polska). Partner: Instytut Adama Mickiewicza.

3.06 (niedz.), 14:00, miejsce zbiórki: Plac Zbawiciela (pod kawiarnią „Corso”)
Spacer z audioprzewodnikiem po „Warszawie opozycjonistek”
Wyjątkowy spacer po stolicy śladami opozycjonistek. Ściągnij 1 czerwca ze strony www.wyłączsystem.pl audioprzewodnik i udaj się do konspiracyjnych mieszkań, sklepów z pustymi półkami, na demonstracje… Autorzy projektu: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

4.06 (pon.), 17:00-19:00, Centrum Handlowe Warszawa Wileńska
Jak dobrze wyglądać w kryzysie. Made in PRL.
Koncert i akcja, podczas której zaproszeni styliści dokonają metamorfozy publiczności i aktorów, zmieniając ich w prawdziwe gwiazdy polskiej, radzieckiej, czechosłowackiej, jugosłowiańskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i enerdowskiej estrady lat 80-tych. Aktorzy zaśpiewają piosenki m.in. z repertuaru Ałły Pugaczowej i Heleny Vondráčkovej.

4.06 (pon.), 19:00, Plac Konstytucji
Toast za wolność! Wznoszony wspólnie z Inicjatywą RAZEM ’89 na Placu Konstytucji, czyli w okolicach solidarnościowego sztabu wyborczego w zwycięską niedzielę czerwcową 1989 roku.

FIESTA
6.06 (śr.), plaża przy moście Śląsko-Dąbrowskim (praski brzeg Wisły);
Start: 18.00. Fiesta to ukoronowanie Święta Wolności. Jak co roku o północy wyłączymy „system”. Tym razem będzie to „kosmiczna kulminacja”. Prowadzenie: Piotr Metz.
Koncerty: Curly Heads, Dawid Podsiadło, „X-Factor” (19:00–19:30); Soma Ansamble (19:30–20:00); BaBu Król /Bajzel & Budyń (20:00-21:00); KURY/feat. Vienio & Pele (21:00-22:00); Brygada Kryzys (22:00-23:00); YeShe/feat. Staszek Soyka (23:00-24:00); Dj set: Teresa i Tygrysy (00:30 – do rana!)
Rezerwacja na Fiestę przez stronę internetową: www.wylaczsystem.pl