Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich

0
1320
views

Czytanie wierszy, spotkania z pisarzami, wystawy, zabawy i gry dla dzieci. To tylko niektóre atrakcje sobotnich „Imienin Jana Kochanowskiego”. Impreza plenerowa odbędzie się pod hasłem – Na świętego Jana czytamy do rana.

W noc świętojańską, w godz. 12.00 – 24.00 dostępna będzie siedziba Biblioteki Narodowej w Ogrodzie Krasińskich – Pałac Rzeczypospolitej. W sali rycerskiej będzie można zobaczyć na specjalnej, jednodniowej wystawie unikatowe pierwodruki utworów Jana Kochanowskiego oraz jego jedyny zachowany rękopis.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 30 wydawnictw i ok. 30 znakomitych autorów – pisarzy, poetów, reporterów, m.in. Julia Hartwig, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, ks. Adam Boniecki, Jacek Bocheński, Marek Bieńczyk, Wojciech Jagielski, Magdalena Tulli, Daniel Passent, Maciej Wojtyszko, Włodzimierz Kalicki, Magdalena Zawadzka, Renata Lis, Adam Lipszyc, Piotr Mitzner, Adam Wiedemann.

W zaaranżowanym, na tę okazję, Ogrodzie można będzie porozmawiać, przy kawiarnianym stoliku, z ulubionym pisarzem, zdobyć książkę i autograf.

Nie zabraknie też atrakcji dla małych i dużych – zaplanowano gry i zabawy edukacyjne oraz Mecz Poetycki na utwory Jana Kochanowskiego, który rozegrają znani aktorzy i ludzie kultury.

W organizację imprezy włączyły się warszawskie szkoły, którym patronuje polski pisarz, publicysta lub poeta, bądź postać literacka. Wybrane szkoły w ramach modułu zabawy z literaturą przedstawiają literatów polskich w części edukacyjnej imprezy w godz. 12.00-16.00.

Szkoły organizują stoiska przybliżające patrona szkoły, na którym będzie można zapoznać się z jego twórczością, dorobkiem literackim. Na stoisku młodzież będzie rozdawać cytaty z jego twórczości lub inne materiały przedstawiające autora.

Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, obalanie stereotypu „nudnej książki” i czytania jako nużącego, niezbyt interesującego zajęcia, tworzenie i popularyzację swego rodzaju „mody na czytanie”, integrację środowiska miłośników książki, spotkanie czytelników z ulubionymi autorami.