Polisy od zdarzeń medycznych

0
1399
views

W Warszawie spośród 38 szpitali 8 wykupiło ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, czyli przede wszystkim błędów lekarzy. Z tych polis mają być wypłacane pieniądze pacjentom, którzy ucierpieli w wyniku błędu lekarskiego.

Obowiązkowe ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych miały wejść wraz z ustawą 1 lipca. W przypadku zasądzenia odszkodowania, komisje orzekające przy wojewodzie mogą przyznać od 100tys.zł do nawet 300tys.zł. Jednak tuż przed 1 lipca zatwierdzono nowelizacje ustawy, która obowiązkowe ubezpieczania szpitali odsuwa na 1 stycznia 2014 r.
Szpitale, które już wykupiły polisy straciły nawet po kilkaset tysięcy złotych i część z nich wypowiedziało umowę PZU. Cena takiego ubezpieczenia waha się od 270 do 750 tys. złotych rocznie, nic więc dziwnego, że dla niektórych szpitali to zbyt duży koszt.
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy (1 stycznia 2014 r.)za złamanie ręki w placówce szpitalnej dostaniemy odszkodowanie z OC (tak jak przed nowelizacją), a za błędy lekarza z polisy od zdarzeń medycznych. Od początku roku w kraju napłynęło ponad 60 wniosków o odszkodowania za błędy medyczne lekarzy, z których żadne nie zostało zapłacone.
Prawda jest taka, że w końcu szpital i tak będzie musiał zapłacić, bez lub z polisą.

Agnieszka Przedpełska