Wisła czysta

0
1247
views

Ruszyła druga edycja proekologicznej akcji ,,Recykling Rejs- odzyskuj tworzywa sztuczne”. Organizacja PlastiscEurope Polska organizuje ją wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Cel zasadniczy to uświadomienie społeczeństwa jak ważne jest selektywne gromadzenie odpadów oraz dbałość o środowisko.

Warszawa wytwarza rocznie ponad 700 tys. ton odpadów komunalnych. To ogromna liczba, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, iż ekologia stała się niezwykle modnym hasłem w dzisiejszych czasach. Nie przypadkowo tegoroczne spotkanie w ramach ,,Recykling Rejs” odbyło się nad brzegiem Wisły. Zaśmiecanie okolic rzek jest szczególnie niebezpieczne dla mieszkańców. Z Wisły pobierana jest nasza woda pitna. Wrzucane do niej odpady, swobodnie dryfując wędrują aż do samego morza.

Szczególnie ważne jest uświadomienie społeczeństwu, że wszystkie plastikowe odpady mogą zostać powtórnie wykorzystane. Są również źródłem energii. Wykonane w większości z ropy naftowej posiadają zbliżoną do niej wartość energetyczną i mogą zostać wykorzystane do produkcji paliw alternatywnych.

O tym jaki jest stan polskich rzek i plaż doskonale wie podróżnik Dominik Dobrowolski, który już od trzech lat przemierza rodzime wody. W zeszłym roku pokonał Odrę, teraz przyszedł czas na Wisłę. Po drodze pan Dominik spotyka się z mieszkańcami pobliskich miejscowości i rozmawia o czystości polskich rzek. Jak podkreśla sam zainteresowany, jest to przede wszystkim wyprawa edukacyjna i jak dalej twierdzi jedyną rzeczą, jaką powinien pozostawić po sobie turysta na plaży jest odcisk własnej stopy.

Wciąż w kwestii ekologii jest bardzo duży dysonans pomiędzy tym co powinno się robić, a tym co robi się, aby nasze środowisko było jak najmniej skażone przed odpady. Dlatego też tego typu akcje są nam, warszawiakom niezwykle potrzebne.

Hubert Sławek