Czy autobusy elektryczne sprawdzą się w Warszawie?

0
1395
views

Do wczoraj Warszawiacy mieli możliwość przejechania się prototypowym pojazdem firmy Solaris. Miejski Zakład Autobusowy odpowiedzialny za test nie odnotował w trakcie jego trwania żadnych problemów.

Przez dwa tygodnie elektryczny autobus sprawdzał się w warszawskim ruchu ulicznym. Łatwo było go rozpoznać, ponieważ wyróżniał się na tle czerwono-żółtych autobusów białym, metalizowanym lakierem. Odbywał niektóre kursy linią 222, która prowadzi między innymi przez Mokotów i Śródmieście.

Ten nie emitujący spalin, innowacyjny autobus zapewnia duży komfort oraz płynność zarówno ruszania, jak i jazdy. Pojazdy elektryczne są cichsze i bardziej ekologiczne, niż tradycyjne pojazdy spalinowe. Innymi zaletami silnika elektrycznego są również niskie koszty eksploatacyjne oraz zdecydowanie dłuższa żywotność.

Tego typu testy autobusu elektrycznego miały miejsce wcześniej w Poznaniu. Tam mieszkańcy mogli przez cały czerwiec odbywać kursy na specjalnej, darmowej trasie. Poznańskie testy również zakończyły się pełnym sukcesem – Solaris Urbino electric bez żadnych przeszkód i kłopotów technicznych pokonał dystans 3 000 kilometrów.

Koszty wyprodukowania testowanych prototypów były relatywnie wysokie, zmaleją jednak w wypadku produkcji masowej. Ma ona ruszyć już w roku 2013.

źródła: www.wiadomosci.onet.pl, www.mza.waw.pl, www.samochodyelektryczne.pl