Poczta ściga widza w domu

0
1373
views

Według obowiązującego prawa każdy posiadacz odbiornika TV ma obowiązek go zarejestrować i dokonywać odpowiednich opłaty abonamentowe.

Jeśli nie zarejestrujemy naszej nowej plazmy, będziemy musieli zapłacić 30-krotną wartość miesięcznego abonamentu, który obecnie wynosi 17zł.
Ale kto może dokonać kontroli? Otóż na oficjalnej stronie Poczty Polskiej jest informacja, że „kontrolę obowiązku rejestracji odbiorników rtv przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej SA”.

Wynika stąd, że pracownik poczty może wtargnąć do naszego domu i przeprowadzić kontrolę lub żądać okazania dowodu rejestracji odbiornika. A my mamy obowiązek go wpuścić, choć wcale do tego nie przywykliśmy. Pracownik poczty musi nam okazać upoważnienie do kontroli, legitymację, a nawet dowód osobisty.
Niby wszystko w porządku, ale czy kontrola rejestracji odbiorników jest wystarczającym powodem, aby ingerować w nasze konstytucyjne prawo do tego, by nikt nie nachodził nas w domu?

Na razie niewielu pracowników kwapi się do domowych kontroli, ale już wkrótce okaże się, czy przepisy dotyczące kontroli rejestracji odbiorników rzeczywiście spowodują skuteczniejsze ściąganie abonamentu, jak zakładało Ministerstwo Finansów.

Agnieszka Przedpełska