Historyczna wizyta patriarchy Moskwy w Polsce

0
1295
views

Cyryl I jutro rozpoczyna wizytę w Polsce. Jako pierwszą odwiedzi Warszawę. Głównym celem wizyty Cyryla I będzie podpisanie wspólnego przesłania wzywającego do pojednania narodów – polskiego i rosyjskiego.

Po przylocie do Polski zwierzchnik Moskiewskiej Cerkwi odwiedzi katedrę prawosławną i spotka się z metropolitą Sawą i przedstawicielami Kościoła katolickiego, prezydentem Bronisławem Komorowskim i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Wspólne przesłanie Polski i Rosji Cyryl I razem z abp Józefem Michalikiem podpiszą 17 sierpnia na Zamku Królewskim.

Po objęciu przez Cyryla urzędu patriarchy Moskwy i całej Rusi Cerkiew stała się bardziej otwarta na kontakty z Kościołem katolickim i Zachodem.

Rosyjskie media oceniają jutrzejszą wizytą jako bezprecedensową. – Żaden ze zwierzchników Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski – pisał dziennik Izwiestija.

18 sierpnia patriarcha Moskwy uda się do Białegostoku, gdzie pomodli się z wiernymi w katedrze Św. Mikołaja. Kolejnego dnia odwiedzi Supraśl, Hajnówkę oraz Świętą Górę Grabarkę. Tam będzie przewodniczył uroczystościom z okazji Przemienienia Pańskiego. 19 sierpnia powróci do Moskwy.

 

A.Przedpełska