Czy czeka nas wielki kataklizm?

0
858
views

Ogromna asteroida jest na kursie kolizyjnym z Ziemią. 99942 Apophis to asteroida należąca do grupy obiektów których orbity przecinają orbitę Ziemi. W grudniu 2004 roku 99942 Apophis wzbudziła wiele obaw, ze względu na to, że jej wyznaczona orbita prowadziła na kurs kolizyjny z Ziemią w 2029 roku.

Dodatkowe obserwacje umożliwiły jednak dokładniejsze wyznaczenie orbity i tym samym wykluczyły możliwość zderzenia z Ziemia lub Księżycem. Nie wyklucza się jednak, że w odleglejszej przyszłości wydarzenie takie może mieć miejsce. Według obecnych danych najbliższe zbliżenie do Ziemi nastąpi prawdopodobnie w piątek 13 kwietnia 2029 roku.

Obiekt osiągnie jasność 3,3 magnitudo (przyp: jednostka miary stosowana do oznaczania jasności gwiazd i innych ciał niebieskich) i będzie widoczny gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Będzie to pierwszy taki obiekt w naszej historii, który minie Ziemię w tak małej odległości.

Naukowcy twierdzą, że asteroida tej wielkości mija naszą planetę raz na 1500 lat. W chwili odkrycia 99942 Apophis jako pierwsza w historii otrzymała 4 stopień w 10 stopniowej skali ryzyka zderzeń Torino. Obecnie ze względu na niezerowe prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią w 2036 roku i 2037 roku Apophis posiada jeden punkt w skali Torino.

Jeżeli w 2013 roku (najbliższe korzystne do pomiarów ustawienie) wykonane zostaną dodatkowe pomiary, będzie można z dużą dokładnością obliczyć nowy tor aż do roku 2070. Studiując wyniki obserwacji jasności, średnica asteroidy Apophis została obliczona na 390 metrów. Jej masa została wyliczona na 7,9×1010 kg.

Prawdopodobna prędkość w momencie potencjalnego zderzenia będzie wynosić 12,59 km/s. NASA wyliczyła, że zderzenie 99942 Apophis z Ziemią wyzwoliłoby energię równą 1480 megaton trotylu. Dla porównania, największa eksplozja wywołana przez człowieka, Car-bomba, wyzwoliła około 50 megaton. Bomba nuklearna Little Boy, która została zrzucona na Hiroszimę, wyzwoliła jedynie energię 0,013 megatony.

Energia uderzeń, odpowiedzialnych za powstanie wielkiego krateru meteorytowego lub katastrofę w Tungusce, wyliczone są na 10-20 megaton. Wybuch wulkanu Krakatau w 1883 roku, wyzwoliła energię porównywalną 200 megatonom trotylu. Rzeczywiste efekty zderzenia będą zależeć od budowy asteroidy, miejsca uderzenia oraz kąta wbicia się w ziemię.

Niezależnie od tego, skutki będą tragiczne na obszarze tysięcy kilometrów, mimo to nie przewiduje się długotrwałych skutków w skali globalnej. Widmo uderzenia asteroidy w Ziemię wydaje się niezbyt miłą alternatywą dla nas, ludzi. Jednak w tym konkretnym przypadku, zważając że obiekt 99942 Apophis ma na skali tylko 1 stopień i że do roku 2036 jest jeszcze sporo czasu możemy na razie spać spokojnie, na razie. P/S:

Dziś już wiemy że asteroida Apophis była "na fali" 4 lata temu, gdy przypuszczano, iż z 2,7% prawdopodobieństwem uderzy w Ziemię, ale co by było gdyby podobny scenariusz miałby się powtórzyć.

 

 

ZielonyDziennik.pl, Julian Z. Pankiewicz